رفتن به مطلب

هفته جابه‌جایی لهستان؛ طرح ترافیک و دوچرخه‌‌های برقی رایگان برای حفظ سلامتی شهروندان


ارسال های توصیه شده

 • بنیان‌گذار و مدیریت کل

هفته جابه‌جایی لهستان؛ طرح ترافیک و دوچرخه‌‌های برقی رایگان برای حفظ سلامتی شهروندان

کاهش آلاینده‌های مرکز شهر لازمه زندگی سالم است. اقداماتی که در این راستا در اروپا صورت می‌گیرد از محدودیت‌های حمل‌ونقل موقت تا اجازهٔ تردد خودروهای کم‌آلاینده در مناطق شهری و نیز ایجاد محدوده‌های ترافیکی خاص را شامل می‌شود. کراکوف در لهستان نمونه خوب چنین اقداماتی است.

مناطقی در کراکوف هست که قرن‌ها دست‌نخورده باقی مانده. همچنین جاهایی هست که بسیار تغییر کرده و نشانه‌های این تغییر هرچه بیشتر دیده می‌شود. این از آن روست که کراکوف با بیش از نیم میلیون سکنه، مشکل آلودگی هوا دارد و مسئولانش در حال مقابله همه‌جانبه با این مشکل‌اند.

لوکاش فرانک، مدیر حمل‌ونقل شهری کراکوف می‌گوید: «ساخت این شهر به زمانی بر می‌گردد که هنوز به ازای هر ۱۰۰۰ شهروند ۷۰۰ ماشین در آن نبود. خیابان‌های مرکز این شهر مثل خیابان‌های ورشو عریض نیست.»

تمامی اینها سبب شده شهرداری ورود وسایل نقلیه شخصی را جز برای ساکنان به برخی مناطق ممنوع کند. کراکوف با اجرای طرح اروپایی کاهش آلاینده‌ها، میزبان یکی از بلندترین پل‌های عابر پیاده و دوچرخه است و شمار زیادی دوچرخه برقی‌ همگانی دارد.

یک شهروند سالخورده که از این دوچرخه‌ها استفاده می‌کند می‌گوید: «اولا، پارکینگ دوچرخه‌ها نزدیک است که خیلی خوب است ثانیا استفاده از آنها هم هزینه‌ای ندارد و رایگان است، دیگر این‌که این‌ دوچرخه‌ها برقی هستند، پس از همه‌نظر عالی است.»

اما اجرای طرح ترافیک در کراکوف مخالفانی هم دارد که عمدتا کسبه و کارآفرینان مناطق حمل‌ونقل پاک هستند، پیک‌های رساننده غذا و سفارش، فقط در ساعات خاصی حق آمدوشد در منطقه را دارند و این برای برخی از کاروکاسبی‌ها ضرر زیادی دارد.

مقامات کراکوف از این مشکل آگاهند، و با این ‌که مایل نیستند طرح ترافیک را تغییر بدهند گفته‌اند تنها پس از مشاوره با ساکنان اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

آندرزیج کلولیگ، معاون شهرداری کراکوف در این باره می‌گوید: «اقداماتی را در فاصله امسال و سال آینده انجام خواهیم داد. بحث مسائل حمل‌ونقل شهری بسیار مهم است. روشن است که با این رَویه اجتماعی،‌ از بالا اقدامی انجام نخواهیم داد بلکه تا حد ممکن در گفتگو با ساکنان محلی اقدام خواهیم کرد.»

بحران کرونا به‌طرز جالبی بحث در این زمینه را کاهش داده است. چراکه بسیاری از ساکنان این محلات، دورکاری می‌کنند و ماشین‌های کمتری در خیابان‌ها بوده، پس کیفیت هوای شهر به‌کلی بهبود پیدا کرده و همه از این بابت راضی بوده‌اند.

مسئولان کراکوف همچنین می‌خواهند طرحی را با عنوان کراکوف ۱۵ دقیقه‌ای اجرا کنند تا ساکنان بتوانند تمامی نیازهای اولیه خود را بدون استفاده از ماشین برآورده کنند. اما مقامات شهری برای اجرای این طرح نیازمند موافقت عموم ساکنان هستند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • پاسخ 0
 • ایجاد شد
 • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری
 • جریان فعالیت ها

  1. 0

   برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری

  2. 0

   کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی

  3. 0

   چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟

  4. 0

   سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد

  5. 0

   مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند»

×
×
 • اضافه کردن...