رفتن به مطلب

آداب و اصول صحیح مطالعه کردن


ارسال های توصیه شده

 • بنیان‌گذار و مدیریت کل

آداب و اصول صحیح مطالعه کردن

1️⃣ کلمه خوانی رو ترک کن : کلمه خوانی یعنی به جای تمرکز رو مفهوم جمله، دنبال کلمات مختلف باشی و بخوای یه ارتباطی بینشون پیدا کنی، اشتباه نکن، باید مفهوم جملات رو بفهمی، چون تو کنکور هم از کلمات کتاب استفاده میکنن و حسابی دام آموزشی برات درست میکنن.

2️⃣ از بلند خوانی دوری کن : به شدت از این که مطالب را با صدای بلند بخونین پرهیز کنین! بلند خوندن فقط داد زدن نیستا، همین که صدای خودت رو بشنوی هم راندمانت رو میاره پایین، در اون حد که هم خستت میکنه و هم سرعتت رو میگیره، پس تمرین کن که ذهن خوانی انجام بدی و با حرکت چشمت مطالب رو مطالعه کنی.

3️⃣ بازگشت به عقب نداشته باش : خیلی از بچه ها عادت دارن که هنگام مطالعه مدام به صفحات و یا مطالب قبلی برگردن، وسواس نداشته باش و نگران این نباش که یاد نگرفتی یا همه چیز یادت رفته، میتونی تو برنامه خودت مرور های مناسب جا بدی و با تست زدن خیال خودت رو بابت عدم فراموشیش راحت کنی.

4️⃣ دنبال مطالعه یک شبه نباش : این مورد ما رو یاد مطالعه های شب امتحانی میندازه که فقط برای مدت کوتاهی مطالب رو توی ذهن ما نگه میداره و اصلا برای کنکور مناسب نیست، اصلا تایم زیادی رو برای یک درس در روز در نظر نگیرید و پیشروی اون درس رو با توجه به تایم یک هفته ای تنظیم کنین، تا تثبیت مطالب تو ذهنتون انجام بشه و فراموشی نداشته باشین.

5️⃣ چند منبعی نباش : استفاده از چند منبع فقط یه وسواسه آسیب زننده به شماست و فقط باعث میشه یه مطلب تکراری رو با ادبیات مختلف بخونی، بنابرین نه تنها کمکی نمیکنه بلکه باعث میشه نتونین به مهارت صد درسدی تو هر درس برسید و حسابی وقتتون رو میگیره، روی یک منبع خوب کار کنید و تمام نکاتش رو استخراج کنین و سعی کنین تنوع رو توی تست زنی خودتون بذارین.

6️⃣ در مکان مناسب درس بخون : مکان و محیطی که شما در اون مطالعه می پردازین، یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در میزان کیفیت و بهره وری مطالعتون هست، حتما محیطی رو انتخاب کنین که تمرکز کافی داشته باشین و به شما حس کسلی و خواب آلودگی نده تا منجر به یادگیری دقیق مباحث بشه، در ضمن توی همون محیط هم فرمت صحیحی برای درس خوندن داشته باشید و دراز کشیده یا در حال قدم زدن نباشین.

7️⃣ مطالعه بدون استراحت نداشته باش : خیلی از بچه ها برای مطالعه ی بیشتر، استفاده بهتر از وقت و یا به هر دلیل دیگه ای پیوسته مطالعه می کنن و استراحت توی برنامشون ندارن. این یکی از عادت های غلط مطالعاتیه مغز و چشم شما نیاز به استراحت دارن، وقتی شما این نیاز برای مغز و چشم خودتون در نظر نمیگیرین، بازدهی مطلوب و نرمال خودشون رو از دست میدن، در نتیجه شما یک مطالعه ی با کیفیت نخواهید داشت و میزان یادگیری شما هم تا حد قابل توجهی کم میشه.

8️⃣ به خودتان اعتماد کنید ولی لجباز نباشید : خودتان را دست کم نگیرید و به خودتان اعتماد داشته باشید.

منبع: مشاوری‌شو

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • پاسخ 0
 • ایجاد شد
 • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری
 • جریان فعالیت ها

  1. 0

   برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری

  2. 0

   کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی

  3. 0

   چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟

  4. 0

   سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد

  5. 0

   مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند»

×
×
 • اضافه کردن...