رفتن به مطلب

مرور کردن و تقسیم‌بندی حافظه و ذهن انسان


ارسال های توصیه شده

 • بنیان‌گذار و مدیریت کل

مرور کردن و تقسیم‌بندی حافظه و ذهن انسان

ذهن انسان از 3 حافظه تشکیل شده است: حافظه حسی، کوتاه مدت و بلندمدت. اطلاعات از طریق حواس 5گانه، وارد حافظه حسی میشوند و اگر با دقت همراه شوند، به حافظه کوتاه مدت منتقل میگردند. اما در مقطع پیش دانشگاهی به دلیل تفاوت در فاصله زمانی مطالعه تا یادآوری، داوطلبان باید اطلاعات را در حافظه بلندمدت خود ذخیره کنند. برای این کار، راههای متعددی وجود دارد که بهترین و مؤثرترین راه، «مرور» است. مرور در دورهی پیش دانشگاهی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. درحقیقت تفاوت داوطلبان در آزمونها تا قبل از پایان دروس (فروردین یا اردیبهشت) به نوع مطالعه و کمیت آن مربوط میشود اما پس از پایان یافتن دروس، مرور است که میتواند سبب ایجاد تفاوت شود.

💡 انواع مرور : به طور کلی 3 منبع برای مرور وجود دارد که به تناسب آن، شیوه مرور نیز تغییر میکند:

1️⃣ مرور از روی جزوه یا کتاب : در این نوع مرور که بیشتر در دروس عمومی قابل استفاده است، داوطلب باید با استفاده از علامتهایی که در مرحله اول مطالعه در متن قرار داده، مطالب مهم را مرور کرده و سایر مطالب را سریعتر بخواند. این روش در دروس اختصاصی، تأثیر زیادی نخواهد داشت اما در دروس عمومی، بسیار مفید است.

2️⃣ مرور با زدن تست : در این روش، داوطلب باید یک نمونه تست جامع را انتخاب کند و به آنها در زمان استاندارد پاسخ بدهد. جامعیت تست به این معنی است که از تمامی فصول و مباحث درس مربوط، سؤالی در آن مجموعه موجود داشته باشد که معمولاً آزمونهای سالهای گذشته، این ویژگی را دارند. در این روش پس از پاسخگویی به تمام تستها، داوطلب باید قسمتهایی را که نتوانسته پاسخ درستی را انتخاب کند، مجدداً مطالعه نماید. در این نوع مرور که در دروس اختصاصی بیشتر قابل استفاده است، باید زمان استاندارد رعایت شود.

3️⃣ مرور از روی خلاصه نوسی : اگر از درسهایی که تاکنون مطالعه کردهاید، خلاصه های خوب تهیه کرده باشید، میتوانید آن را مرور کنید. بهتر است کتاب یا جزوه (منبع اصلی) را در کنار خود داشته باشید تا اگر قسمتی را از روی خلاصه نتوانستید یادآوری کنید، از منبع اصلی خود استفاده کنید.

💡 شیوه ی صحیح مرور : برخی از داوطلبان تصور میکنند مرور، همان مطالعه با سرعت بالاست و همین موضوع سبب میشود روش درستی را در مرور رعایت نکنند. اگر از روی کتاب و جزوه یا خلاصه نویسی مرور میکنید و یا بعد از زدن تست میخواهید اشکالاتتان را برطرف کنید باید 2 مرحله زیر را به دقت انجام دهید:

 1. تیتر و عنوان اصلی را ببینید و در ذهن خود مطلب مورد مرور را از حفظ بگویید. اگر دروس عمومی مد نظر است، سعی کنید جزئیات را یادآوری کنید و تا جاییکه میتوانید به ذهنتان فشار بیاورید و اگر دروس اختصاصی را مرور میکنید، با استفاده از طرحهای شبکه ها، فرمولها و عناوین کلی را یادآوری کنید و با استفاده از آن، سایر مطالب را مرور کنید.
 2. بعد از اینکه بیشترین مطالب ممکن را یادآوری کردید، باید منبع مورد مرور خود را نگاه کنید و قسمتهایی را که نتوانسته اید خوب یادآوری کنید، مجدداً بخوانید و کنار آنها علامتی بزنید تا مجدداً مورد مطالعه قرار بگیرند.

💡 پنج نکته مهم در مورد مرور :

1️⃣ تا زمانی که تسلط کاملی روی مطالب پیدا نکردهاید، آن را مرور نکنید زیرا این کار کاملاً بی فایده است.

2️⃣ اگر مرور شما به اندازه مطالعه طولانی میشود، یا مطالعهی خوبی نداشته اید و یا مرور را به شیوه درستی انجام نمیدهید که در هر حال باید آن را اصلاح کنید.

3️⃣ برخی از مطالب مثل لغات عربی و زبان و تاریخ ادبیات نیاز به مرور بیشتری دارند. سعی کنید این مطالب را هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از بیدار شدن مرور کنید تا در حافظه شما باقی بماند.

4️⃣ در دروس اختصاصی، زدن تستها: (که قبلاً کنار آنها علامت گذاشت هاید)، میتواند در مرحله مرور، به شما کمک کند.

5️⃣ مرور باید به عنوان یکی از فعالیتهای روزانه شما در مراحل مطالعه وجود داشته باشد نه مختص قبل از آزمون یا زمانی که شما حس کردید مطلبی را فراموش کردهاید به مرور آن بپردازید. بهتر است مرور را در دو زمان انجام دهید:

 • قبل از شرکت در کلاس، مطالب جلسات قبل را مرور کنید تا هم آمادگی ذهنی شما بیشتر شود و هم نظم مرور مطالب، از بین نرود.
 • در دوران جمع بندی (امتحانات نیمسال دوم یعنی خرداد ماه) که کل مطالب مرور میشوند.

منبع: مشاوری‌شو

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • پاسخ 0
 • ایجاد شد
 • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری
 • جریان فعالیت ها

  1. 0

   برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری

  2. 0

   کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی

  3. 0

   چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟

  4. 0

   سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد

  5. 0

   مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند»

×
×
 • اضافه کردن...