رفتن به مطلب

به چه اندازه و در چند مرحله باید برای هر درس تست بزنیم؟


ارسال های توصیه شده

 • بنیان‌گذار و مدیریت کل

به چه اندازه و در چند مرحله باید برای هر درس تست بزنیم؟

خیلی از داوطلبان میخواهند بدانند برای یک درس چه تعداد تست کافی است؟ جواب این سوال برای هر داوطلب متفاوت است ولی رعایت نکته های زیر در این مورد راهگشا خواهد بود:

1️⃣ اگر مبحثی بیش از 100 تست داشته باشد به جای حل یکباره بهتر است آن را به چند قسمت تقسیم کنیم و پاسخ دهیم. حل 100 تست با فاصله زمانی موثر تر از حل 300 تست در یک نوبت است.

2️⃣ در تابستان و پاییز باید بیشتر بخوانید و تمرین تشریحی حل کنید در این دوره تنها 30 تا 40 درصد از وقت مطالعه خود را به تست زدن اختصاص دهید. در زمستان و بهار که بیشتر درس ها را یاد گرفته اید، میتوانید زمان بیشتری را برای تست زدن در نظر بگیرید. در درس های فیزیک و ریاضی حل تست فراوان از همان ابتدا در کنار خواندن درس ضروری است.اما این تست ها باید چند مرحله و به تدریج حل شوند.

3️⃣ پاسخ های خود را در همان کتاب وارد نکنید، کتاب را تمیز نگه دارید تا در صورت لزوم بتوانید تست های قبلی را حل کنید.

توجه : تست های کنکور یکبار مصرف نیستند.

4️⃣ در دروس تمرینی و مفهومی لازم است 10 درصد از تست های هر موضوع را به عنوان نمونه و مثال،بدون زمانبندی حل کنیم. سپس پاسخ آنها را به دقت بخوانیم و دانش خود را کامل تر کنیم. بدین ترتیب با شکل های تستی مطالب هم آشنا میشویم. هدف از این کار فقط یادگیری بیشتر با تست است.

5️⃣ پس از حل تست های نمونه تست های متنوعی از هر موضوع را انتخاب کنید و در بسته های 25 تا 30 تایی قرار دهید.تست های مشابه را در یک دسته قرار ندهید و در سایر دسته ها پخش کنید.

6️⃣ برای پاسخ به اولین دسته، زمانی برای خود در نظر نگیرید.بعد از زدن تست ها، اشکالات خود را برطرف کنید.همه پاسخها حتی تست هایی که جواب صحیح داده اید با دقت مطالعه و بررسی کنید.شاید پاسخنامه راه حل کوتاه تر و مناسب تر ارائه کرده باشد. در اینصورت آن راه حل را جایگزین راه حل خود کنید.

7️⃣ دسته های بعدی تست را یکبار مطابق زمان استاندارد کنکور حل کرده و پس از تمام شدن مهلت سوال های حل نشده را بدون در نظر گرفتن وقت،حل کنید.با این تکنیک میتوانید سرعت عمل خود را افزایش دهید. اشتباهات خود را پیدا کرده و علامت بزنید تا در آینده مجدد حل کنید.

8️⃣ حل تست را تا رسیدن به نمره حد نصاب 70 تا 90 درصد ادامه دهید. برای هر موضوع، تا اندازه ای تست بزنید که احساس کنید به خوبی یاد گرفته اید؛هر چند که همه تست ها حل نشده باشند.در این مرحله نباید در حل تست دچار افراط شوید. افراط در تست زنی باعث اتلاف وقت میشود و پیشرفت شما را در سایر دروس کند میکند.

9️⃣ اگر نمره اولین دسته از تست ها کمتر از 65 تا 70 درصد باشد، تست زدن را متوقف میکنیم. در این حالت ادامه حل تست بی فایده است و پیشرفتی در کار نخواهد بود. باید دوباره برگردیم درس را کامل تر و دقیق تر از قبل بخوانیم.کسانی که درس را خوب نمیخوانند و به سراغ تست ها میروند عملا وقت بیشتری را از دست میدهند.

🔟 اگر به دلیل کمبود وقت نتوانستیم همه تست های یک درس را به طور کامل حل کنیم، جای نگرانی نیست.چون میتوان در آینده به مناسبت های گوناگون مانند امتحانات مدرسه، بخشی دیگر از تست های باقیمانده را حل و کار قبلی را کامل تر کنیم. به این طریق همزمان درس مربوطه، دوره میشود و یادگیری ما هم بصورت پلکانی افزایش می یابد.

منبع: مشاوری‌شو

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 • پاسخ 0
 • ایجاد شد
 • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری
 • جریان فعالیت ها

  1. 0

   برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری

  2. 0

   کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی

  3. 0

   چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟

  4. 0

   سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد

  5. 0

   مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند»

×
×
 • اضافه کردن...