رفتن به مطلب

سجاد محمدرضائی

بنیان‌گذار و مدیریت کل
 • تعداد ارسال ها

  37
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  1

تمامی مطالب نوشته شده توسط سجاد محمدرضائی

 1. برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری دو ستاره شناس آماتور موفق شدند لحظه برخورد یک شی‌ء مرموز به سیاره مشتری را ثبت کنند. به نقل از دیلی میل؛ به تازگی یک شیء مرموز به سیاره مشتری برخورد کرد و نوری درخشان را بوجود آورد که این لحظه از فاصله ۳۸۲.۷۶ میلیون مایل دورتر و توسط دو ستاره شناس ثبت شد. هارالد پالسکه، ستاره شناس آلمانی در حال رصد سایه قمر آیوی سیاره مشتری بود که ناگهان متوجه این برخورد احتمالی شد. این ستاره شناس در گفتگویی گفت که این درخشش لحظه‌ای نور من را بسیار شگفت زده کرد. پالسکه در ادامه صحبت هایش گفت که پس از دیدن نور روشن که به مدت دو ثانیه قابل مشاهده بود، به تمامی فریم‌هایی که ثبت کرده بودم نگاه کردم تا منشا نور را پیدا کنم. در صورتی که این برخورد تایید شود، هشتمین برخورد ثبت شده به این سیاره که یک غول گازی است، خواهد بود. اولین مورد از برخورد‌ها به مشتری در سال ۱۹۹۴ شناسایی و ثبت شد. خوزه لوئیس پریرا، ستاره شناس برزیلی، دیگر ستاره شناسی بود که این رویداد را ثبت کرد. او تجهیزات خود را تاریخ دوازدهم سپتامبر در سائو کتانو دو سول در ایالت سائوپائولو در منطقه جنوب شرقی برزیل مستقر کرده و به رصد مشتری پرداخته بود. پریرا درباره دیدن این پدیده گفت: "من در اولین ویدئو متوجه درخشندگی متفاوتی در مشتری شدم، اما توجهی به آن نکردم، زیرا تصورم این بود که این نور ممکن است مربوط به برخی پارامتر‌ها باشد و دوباره به رصد سیاره ادامه دادم و برای اینکه کارم متوقف نشود، ویدئو را بررسی نکردم. دو روز بعد و صبح چهاردهم، نتایج رصد‌ها را بررسی کردم و اطلاعات بدست آمده را برای انجمن نجوم فرانسه فرستادم و آن‌ها تایید کردند که رویدادی که در این ویدئو رخ داده و مشاهده می‌شود، یک برخورد است." گفتنی است که این برخورد عجیب در روز دوشنبه ساعت ۶:۳۹ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی اتفاق افتاده است.
 2. کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی دانشمندان میزان قابل توجهی مولکول‌های ارگانیک را در اطراف ستاره‌های جوان در کهکشان راه شیری شناسایی کرده‌اند. آنها می‌گویند این مولکول‌ها مواد خام مورد نیاز برای شکل‌گیری زندگی هستند، الگویی که در کره زمین اتفاق افتاد. دکتر جان ایلی، یکی از دانشمندانی که تحقیق بر روی این موضوع را در دانشگاه لیدز، انگلستان، هدایت می‌کند گفته است: ' با این کشف احتمال وجود حیات در کهکشان راه شیری بیشتر از چیزی است که تصور می‌کردیم.' وجود این مولکول‌ها قدم‌های نخست است برای ایجاد مولکول‌های پیچده مورد نیاز پدید آمدن حیات است. مولکول‌های یافت شده به گفته دکتر ایلی، می‌توانند قند، اسید آمینه و حتی اجزای اسید ریبونوکلئیک یا آران‌ای را خلق کند. بیولوژیست‌ها معتقدند اولین حیات بر کره زمین بر پایه اسید ریبوئوکلنیک ایجاد شده که شبیه دی‌ان‌ای است. این مولکول‌های مهم کشف شده عبارتند از: سیانواستیلن (HC3N) - استونیتریل (CH3CN) - سیکلوپروپنیلیدن (c-C3H2) با این حال دکتر ایلی می‌گوید فضاهایی که ما این مولکول‌های پیچیده ارگانیک را کشف کرده‌ایم با زمان و مکانی که به باور ما سیاره‌ها در آن شکل گرفته‌اند، فاصله بسیار دارد. این کشف بر اساس یافته‌های تلسکوپ رادیویی آلما در صحرای آتاکاما در شیلی به دست آمده است. این تلسکوپ قادر است ضعیف‌ترین امواج را در فضا دریافت کند. کهکشان راه شیری بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد که هر کدام دست کم یک سیاره دارند.
 3. چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟ پرندگان امروزی از دایناسورها تکامل یافته اند، که این آنها را دایناسور می کند! همانطور که خفاش ها از پستانداران هستند، پرندگان نوع عجیبی از دایناسورها هستند که بالهای کوچک و تکامل یافته ای دارند و توانایی پرواز را در خود ایجاد کرده اند. پرندگان از دایناسورهای "رپتور" - خانواده Velociraptor بوجود آمدند. قدیمی ترین فسیل پرنده واقعی، که به عنوان یک دایناسور تعریف شده است و می تواند با بال زدن پرواز کند، Archeopteryx است که حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش در اواخر ژوراسیک زندگی می کرده. اما از آنجایی که عموزادگان نزدیک پرندگان از زمان ژوراسیک شناخته شده اند، احتمالاً پرندگان اولین بار در حدود ۱۷۰ میلیون سال پیش به آسمان پرواز کردند.
 4. سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد یک مقام سازمان بهداشت جهانی از تعلیق روند تأیید واکسن روسی اسپوتینک‌وی خبر داد. سازمان بهداشت جهانی گفته است تا زمانی که حداقل یک کارخانه روسی برای تولید واکسن بازرسی نشود روند تائید این واکسن تعلیق می‌شود.جارباس باربوسا، یکی از مدیران ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO) در قاره آمریكا روز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) اعلام کرد که روند تائید واکسن روسی "اسپوتینک‌وی" به دلیل خطاهایی که در کارخانه‌های محل تولید این واکسن بوجود آمده تعلیق می‌شود. طبق گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی درخواست روسیه برای صدور مجوز اضطراری پس از بروز این خطا در بازرسی WHO در روسیه در ماه مه متوقف شده است. باربوسا گفت تخلفات در حین بازدید هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی در ماه‌های گذشته در یکی از کارخانه‌های داروسازی شرکت "فارما استاندارد"، واقع در شهر اوفا روسیه مشاهده شده است. یکی از اشکالات این بوده است که برای پیشگیری از آلودگی بطری‌های حاوی واکسن تدابیری اتخاذ نشده است. پس از انتشار یافته‌های WHO کارخانه سازنده واکسن اعلام کرد بازرسان ایمنی یا اثربخشی واکسن را زیر سوال نبردند. با این حال دانشمندان مستقل به "مسکوتایمز" گفتند که نقض تولید می‌تواند بر کیفیت واکسن تأثیر بگذارد. سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه گفت پیشنهاد کرده است که قبل از تأیید واکسن اسپوتنیک‌وی بازرسی‌های جدیدی انجام بگیرد. به گفته مقامات سازمان بهداشت جهانی سازنده واکسن باید تغییرات لازم را انجام دهد و برای بازرسی‌های جدید آماده باشد. کارخانه روسی سازنده واکسن اسپوتینک‌وی در واکنش به درخواست سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که این ایرادها را برطرف کرده است. روسیه در ماه فوریه سال جاری از سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اروپا (EMA) تقاضا کرد که واکسن ‌اسپوتینک‌وی را تائید کنند. واکسن "اسپوتنیک وی" بیش از ۹۱ درصد (۹۱،۶) در مقابله با ویروس کرونا موثر است. میزان موثر بودن این واکسن بر روی ۲۰ هزار نفر تست شده است. هر دو نهاد یاد شده اما هفته گذشته اعلام کردند که هنوز منتظر "مجموعه داده‌های کامل" سازندگان واکسن روسی هستند و روند تائید واکسن متوقف مانده است. روسیه طولانی‌شدن روند تایید اسپوتنیک را به انگیزه‌های سیاسی و منافع اقتصادی کشورهای غربی ربط می‌دهد. تائید واکسن اسپوتینک‌وی یک پیروزی بزرگ برای روسیه خواهد بود، که "دیپلماسی تهاجمی واکسن" را آغاز کرده و میلیون‌ها دوز را به ده‌ها کشور فروخته است. واکسن اسپوتنیک‌وی تاکنون از سوی سازمان بهداشت جهانی تائید نشده با این حال در برخی از کشورها از جمله ایران تزریق آن مدتهاست آغاز شده است.
 5. مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند» مطالعه جدیدی که در دانشگاه پراگ انجام شده نشان می‌دهد این آبزیان بومی از طریق مت‌آمفتامین، یا همان ماده مخدر «شیشه»، که توسط انسان‌ها مصرف و پس از دفع از طریق فاضلاب به رودخانه‌ها راه پیدا می‌کند اعتیاد پیدا کرده‌اند. پاول هورکو، استاد جانورشناسی در دانشگاه علوم زیستی پراگ، می‌گوید وجود این مواد در فاضلاب شهری باعث وابستگی ناخودآگاه ماهی‌ها می‌شود. وی با بیان این‌که مدت زمان و اندازه مصرف این مواد می‌تواند تاثیراتی متفاوت بر ماهی‌ها داشته باشد، اضافه می‌کند: «جدی‌ترین پیامد این قضیه آن است که مواد مخدر الگو‌های رفتاری طبیعی حیوانات را تغییر می‌دهند. آلودگی رودخانه‌ها به این مواد در واقع می‌تواند عملکرد کل اکوسیستم‌ها را دستخوش تغییر کند.»
 6. کشف آثاری روی استخوان ها نشان می دهد که انسانها از ۱۲۰ هزار سال پیش لباس تولید می کردند دانشمندان اولین شواهدی دالّ بر تولید لباس در غاری در مراکش را کشف کرده اند که قدمت آن به ۱۲۰ هزار سال قبل می رسد. امیلی هالت از موسسه ماکس پلانک، متخصص در علوم تاریخ بشریت از آلمان، به همراه تیمی از محققان در حال بررسی تعدادی از تکه های استخوان موجود در یک سایت باستان شناسی مهم در ساحل اقیانوس اطلس در مراکش، به نام غار Contrebandiers بودند. از حدود ۱۲۰۰۰ قطعه استخوان موجود در محل، هالت بیش از ۶۰ استخوان حیوانات را شناسایی کرد که توسط انسان به شکل ابزار تراشیده شده بودند. الگوهایی از تراشکاری بر روی استخوان ها که با ابزارهای کشف شده در دیگر محوطه های باستان شناسی که برای پردازش چرم استفاده می شده، مطابقت داشت. هالت می گوید: بسیار بعید است که مواد ارگانیک مانند چرم و خز در این بازه زمانی حفظ شوند، بنابراین به عنوان باستان شناس شواهدی که در اختیار ماست، شامل ابزارهای ساخته شده از استخوان های حیوانات است که آثار پوست بر روی آن حفظ می شود. البته این شواهد کاملاً قطعی نیستند. هالت می افزاید: این ابزارهای استخوانی ممکن است برای تهیه چرم برای مقاصدی غیر از تهیه لباس به کار می رفته، مثلاً جهت ساخت وسایل ذخیره سازی استفاده می شده است. با این حال، لباس هایی مانند خز و چرم در این دوره برای انسان بسیار مفید بوده و با گسترش انسانهای اولیه از آفریقا، آنها با محیطهای جدید و شاید زیستگاههایی با آب و هوای سرد روبرو می شدند. پوشاک و سایر ابزارها احتمالاً به پراکندگی انسان در محیط های جدید در سراسر جهان کمک کرده است. برای خز، انسانها در غار Contrebandiers از پوست گوشتخواران استفاده می کردند. هالت می گوید: در این غار شواهدی بر وجود استخوان های سه گونه گوشتخوار وجود دارد: روباه روپل، شغال طلایی و گربه وحشی. علائم بریده شده بر روی استخوان های این گوشتخواران محدود به مناطقی است که برش هایی برای برداشتن خز ایجاد می شود و هیچ گونه برشی در نواحی اسکلت مربوط به جدا کردن و بریدن گوشت وجود ندارد. در حالی که برای چرم، چندین گونه گاو در محل پیدا شد. ما می توانیم این شواهد را در کنار هم قرار دهیم و نشان دهیم که انسانها از ابزارهای استخوانی برای تهیه چرم و خز استفاده می کردند که احتمالاً برای لباس تهیه استفاده می شد. هالت می افزاید: استخوان های بزکوهی، گاومیش و غزال در غار به وفور یافت شده، این حیوانات توسط انسان خورده شده اند، زیرا در استخوان های آنها آثار بریده شده مربوط به جدا کردن گوشت وجود دارد. هالت معتقد است که با توجه به تخصصی بودن این ابزارها، آنها احتمالاً بخشی از یک سنت بزرگتر و قدیمی هستند. برای افزایش وزن، بررسی ژنتیکی شپش لباس توسط سایر محققان، منشاء پوشاک حداقل ۱۷۰ هزار سال پیش در آفریقا را نشان می دهد. این ابزارها به احتمال زیاد برای پوشاک استفاده می شده اند و جالب است که آثار باستانی و شواهد ژنتیکی هر دو به منشاء باستانی آفریقا اشاره می کنند. ممکن است هنوز سایتهای ناشناخته ای در آفریقا برای یافتن ابزار و شواهدی وجود داشته باشد که تاریخ تولید پوشاک را در انسان بیشتر روشن کند. این مطالعه در مجله iScience منتشر شد
 7. آیا ما انرژی تاریک را تشخیص داده ایم؟ دانشمندان می گویند این احتمال وجود دارد یک مطالعه جدید ، که توسط محققان دانشگاه کمبریج انجام شده و در مجله Physical Review D گزارش شده است ، نشان می دهد که برخی از نتایج غیر قابل توضیح از آزمایش XENON1T در ایتالیا ممکن است ناشی از انرژی تاریک باشد و نه ماده تاریکی که آزمایش برای آن طراحی شده بود تشخیص آنها یک مدل فیزیکی برای کمک به توضیح نتایج ، که ممکن است از ذرات انرژی تاریک تولید شده در ناحیه ای از خورشید با میدانهای مغناطیسی قوی سرچشمه گرفته باشند ، ساختند ، اگرچه آزمایشهای بعدی برای تأیید این توضیحات لازم است. محققان می گویند مطالعه آنها می تواند گامی مهم در جهت تشخیص مستقیم انرژی تاریک باشد. هر آنچه چشم ما در آسمان و در دنیای روزمره ما می بیند - از قمرهای کوچک گرفته تا کهکشانهای عظیم ، از مورچه ها تا نهنگ های آبی - کمتر از پنج درصد جهان را تشکیل می دهد. بقیه تاریک است. حدود 27 درصد ماده تاریک است - نیروی نامرئی کهکشان ها و شبکه کیهانی را در کنار هم نگه می دارد - در حالی که 68 درصد انرژی تاریک است که باعث می شود جهان با سرعت بیشتری منبسط شود.
 8. واکسن های کووید 19 در برابر انواع دلتا مؤثر است؛ مقایسه Pfizer Moderna و J&J بر اساس داده های یک مطالعه ملی، واکسن های کووید-۱۹ در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مراجعه به بخش اورژانس ناشی از نوع دلتا، همچنین نشان می دهد که واکسن Moderna به طور قابل توجهی بیشتر از Pfizer و Johnson & Johnson علیه دلتا موثر است. "شان گرانیس"نویسنده این مطالعه و معاون مؤسسه Regenstrief گفت: این داده های واقعی نشان می دهد که واکسن ها در کاهش بستری های مربوط به کووید-۱۹ و مراجعه به بخش اورژانس، حتی در صورت وجود نوع جدید کووید-۱۹، بسیار مؤثر هستند. رئیس اطلاعات و تجزیه و تحلیل و استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گفت؛ ما اکیداً واکسیناسیون را برای همه افرادی که واجد شرایط توصیه می کنیم. شبکه VISION مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) بیش از ۳۲۰۰۰ برخورد پزشکی از ۹ ایالت را در ماه های ژوئن، ژوئیه و آگوست ۲۰۲۱، زمانی که نوع دلتا به گونه اصلی تبدیل شد، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. نتایج نشان داد افراد واکسینه نشده مبتلا به کووید-۱۹، پنج تا ۷ برابر بیشتر به مراقبت های اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. مطالعه در گزارش هفتگی Morbidity and Mortality نیز اولین تجزیه و تحلیل از شبکه VISION است که تفاوت قابل توجهی بین اثر واکسن های mRNA (Moderna و Pfizer) نشان می دهد. در بازه زمانی مطالعه: مدرنا ۹۵٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. فایزر ۸۰٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. جانسون و جانسون ۶۰٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. این مطالعه همچنین نشان داد که تأثیر واکسن برای افراد ۷۵ سال و بالاتر کمتر است، که در تحقیقات قبلی نشان داده نشده بود. هنگامی که نوبت به پیشگیری از اورژانس و مراجعه به مراقبت های فوری رسید، تجزیه و تحلیل نشان داد که: مدرنا ۹۲٪ مؤثر بود. فایزر ۷۷٪ مؤثر بود. جانسون و جانسون ۶۵٪ موثر بودند. دانشمندان می گویند این یافته ها نیاز به نظارت و ارزیابی بیشتری دارد. اکثریت قریب به اتفاق بستری شده ها و مرگ های ناشی از کووید همچنان در میان افراد واکسینه نشده است. واکسن های کووید-۱۹ ابزارهای قدرتمندی برای مبارزه با همه گیری هستند. شبکه VISION ، که توسط CDC تأمین می شود، شامل هفت سازمان است که داده ها و سیستم های مراقبت های بهداشتی ایالات متحده را برای تجزیه و تحلیل اطلاعات بیشتر در مورد اثربخشی واکسن کووید-۱۹ کمک و تجزیه و تحلیل می کنند. علاوه بر موسسه Regenstrief ، سایر اعضای دانشگاه کلمبیا مرکز پزشکی ایروینگHealthPartners ، Intermountain Healthcare ، Kaiser Permanente Northern California ، Kaiser Permanente Northwest و دانشگاه کلرادو هستند.
 9. کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا: سویه وحشی کرونا در راه است! آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی در آمریکا در سخنانی نسبت به ظهور یک سویه خطرناک و وحشی کرونا هشدار داد که ممکن است در آینده با سرعت وحشتناکی گسترش یابد. با افزایش انتشار کرونا در جامعه، ما به اندازه کافی جهش‌های جدیدی خواهیم داشت؛ به طوری که سویه‌ای جدید که کاملا با سویه‌هایی که اکنون شاهد آن هستیم متفاوت خواهد بود، شکل خواهد گرفت.
 10. غار تاریخی با آثار هنری هزار ساله از بومیان آمریکا در حراج به فروش رفت! یکی از غارهای ایالت میسوری در آمریکا که بر روی دیوارهای آن آثاری هنری از بیش از هزار سال پیش به جای مانده است روز سه‌شنبه در حراج به فروش رسید. رهبران گروه «اوسیج نیشن» (Osage Nation) از رهبران بومیان ایالات متحده امیدوار بودند تا بتوانند با خرید این غار از آنچه «مقدس‌ترین مکان» برای خود توصیف می‌کنند محافظت کنند. آنها در این امر ناکام ماندند زیرا فردی که غار معروف به «غار تصویر» و زمین اطراف آن را در نزدیکی شهر وارنتون خرید برای آن دو میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرد. بنگاه حراجی که این غار در آن به فروش رسید اعلام کرده است که خریدار «غار تصویر» مایل به افشای هویت خود نیست. این غار به همراه زمین اطراف آن از سال ۱۹۵۳ در اختیار خانواده‌ای بود که به شکار در این منطقه علاقمند بودند. گروه «اوسیج نیشن» : اجداد ما به مدت ۱۳۰۰ سال در این منطقه زندگی می‌کردند. [...] این زمین ما بود. صدها هزار نفر از اجداد ما در بخش‌هایی از میسوری و ایلینوی از جمله "غار تصویر" دفن شده‌اند. بومیان «اوسیج نیشن» در این غار آئین‌های سنتی و مناسک تدفین مردگان را به جای می‌آوردند. کارول دایاز گرانادوس، استاد انسان‌شناسی در دانشگاه واشنگتن در شهر «سنت لوئیز» درباره فروش این غار می‌گوید: «به حراج گذاشتن مکان مقدس بومیان آمریکا پیام غلطی می‌فرستد.» او می‌افزاید: «مانند این است که کلیسای سیستین [در واتیکان] را به حراج بگذارید.» گروه «اوسیج نیشن» نیز در بیانیه‌ای از فروش «غار تصویر» ابراز تاسف کرد. در بیانیه این گروه از بومیان آمریکا آمده است: «اجداد ما به مدت ۱۳۰۰ سال در این منطقه زندگی می‌کردند. [...] این زمین ما بود. صدها هزار نفر از اجداد ما در بخش‌هایی از میسوری و ایلینوی از جمله "غار تصویر" دفن شده‌اند.» بر روی دیوارهای این غار تصاویری از انسان‌ها، حیوانات، پرندگان و موجودات افسانه‌ای نقش بسته است. بیش از ۲۹۰ نماد گلیف و هیروگلیفی نیز بر روی دیوارهای این غار دیده می‌شود. این نمادها تجسم اصوات و مفاهیم برای بومیان آمریکا بودند. «غار تصویر» در ۹۷ کیلومتری شهر «سنت لوئیز»، دومین شهر بزرگ ایالت میسوری واقع شده است.
 11. کشف جدید دانشمندان؛ انسان‌های ماقبل تاریخ به ندرت ازدواج فامیلی می‌کرده‌اند دانشمندان در موسسه ماکس پلانک آلمان با بررسی بقایای دی‌ان‌ای انسان‌های متعلق به دوره ۴۵ هزار سال گذشته دریافته‌اند که این افراد به ندرت با یکدیگر ازدواج فامیلی داشته‌اند. در این تحقیق که با همکاری شماری از پژوهشگران دانشگاه شیکاگو آمریکا انجام شده است، دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل ژنوم هزار و ۷۸۵ انسان ماقبل تاریخی متوجه شده‌اند که تنها ۳ درصد (معادل ۵۴ نفر) این افراد دی‌ان‌ای مشترک حاکی از ازدواج اجدادشان با بستگان نسبی درجه اول (نظیر عموزاده‌ها یا خاله‌زاده‌ها) دارند. این عدد بسیار کمتر از تعداد ازدواج‌های فامیلی در جهان امروزی است که بیش از ۱۰ درصد کل ازدواج‌ها را شامل می‌شود. بنابر این پژوهش مشخص شده کسانی که از والدینی با ازدواج فامیلی متولد شده‌اند عموما ۴۶۰۰ تا ۳۵۰۰ سال پیش در استپ پونتیک-کاسپین، دشت پهناوری از کرانه‌های شمالی دریای سیاه تا شرق دریای خزر و در واقع از غرب اوکراین امروزی تا غرب قزاقستان کنونی امتداد دارد، زندگی می‌کرده‌اند. دانشمندان برای پی بردن به نسبت خانوادگی انسان‌های ماقبل تاریخ مشخصه موسوم به آر‌.او.اچ (ROH) طولانی ، یا همان «نقشه‌یابی ژنتیکی هموزیگوسیتی»، استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد آیا والدین خویشاوند بوده‌اند یا نه. دانشمندان برای پی بردن به نحوه رابطه میان افراد، یک ابزار محاسباتی جدید برای غربالگری دی‌ان‌ای‌های باستانی طراحی کردند. این روش از روی بررسی زنجیره توارث مشخص می‌کند اجداد چقدر به لحاظ فامیلی با یکدیگر نزدیک بوده‌اند. از آن‌جا که کیفیت دی‌ان‌ای‌های به دست آمده از استخوان‌های انسان‌های ماقبل تاریخی ضعیف است، محققان با تکنیک جدید و با استفاده از کیفیت بالای دی‌ان‌ای‌های نسل‌های بعدی نقاط مفقود ژنوم‌ها را بازسازی و پر می‌کنند. هارالد رینگ باوئر از موسسه انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان و محقق ارشد این پروژه می‌گوید: «با استفاده از این تکنیک جدید ما می‌توانیم کار غربالگری ژنوم‌های باستانی را ۱۰ برابر موثرتر نسبت به گذشته انجام دهیم.» روش جدید علاوه بر شناسایی روابط خویشاوندان نزدیک، به محققان اجازه می‌دهد تا ارتباطات پیش‌زمینه‌ای در جوامع را نیز مطالعه کنند. پژوهشگران می‌گویند افزایش جمعیت جوامع باستانی و پدیده شهرنشینی که با انقلاب کشاورزی در ۱۰ هزار سال پیش همراه بود باعث تنوع رابطه‌ها و زوال بیشتر ازدواج‌های فامیلی شده است. چرا که این ازدواج‌ها پیش از آن اکثرا در جوامع کوچک با افراد محدود و بین نزدیکان رواج داشته است. نتایج تحقیق تازه در نشریه علمی «ارتباطات نیچر» منتشر شده است.
 12. نخستین سفر فضایی اسپیس ایکس با چهار فضانورد کاملا آماتور شرکت اسپیس ایکس شامگاه چهارشنبه نخستین گروه از سرنشینانی را راهی مدار زمین کرد که همگی «فضانوردان آماتور» به‌شمار می‌روند. پرتاب اخیر فضاپیمای «اسپیس ایکس» در پروژه‌ای که با توجه ۴ سرنشینش « الهامبخش۴ » نام گرفته، آغازگر دورانی تازه در گردگشری فضایی به‌شمار می‌رود. سرنشینان این سفر سه روزه به مدار زمین عبارتند از؛ جرد ایزاکمن، میلیاردر ۳۸ ساله و کاپیتان سفر، هیلی آرسنو ۲۹ ساله‌، دستیار پزشک، کریس سمبروسکی۴۲ ساله، مهندس کامپیوتر، سیان پراکتور ۵۱ ساله، خلبان و معلم دبیرستان. از راست هیلی آرسنو، سیان پراکتور، ایلان ماسک، جرد ایزاکمن و کریس سیمبروسکیآسیوشیتد پرس جرد ایزاکمن که هزینه این سفر را تأمین کرده، خلبانی کارآزموده است و خود مدیریت پرواز را برعهده دارد. او همچنین عواید سرمایه‌گذاری برای این سفر فضایی را به یک مرکز پژوهش و درمان کودکان اختصاص داده است. هیلی آرسنو، زن جوانی که در کودکی به سرطان مبتلا بوده اکنون جوانترین آمریکایی است که راهی فضا می‌شود و همچنین نخستین کسی است که با داشتن پروتز در یکی از اعضای بدن (پلاتین در استخوان پا) به فضا سفر می‌کند. گردشگران فضای پیش از این همواره در کنار فضانوردان حرفه‌ای به فضا رفته بودند. شرکت‌های «ویرجین گلاکتیک» متعلق به ریچارد برانسون، خیرّ و ثروتمند بریتانیایی و «بلو اوریجین» متعلق جف بزوس، مالک شرکت آمازون، نیز در حال برنامه‌ریزی برای فرستادن گردشگران به مرز مدار زمین هستند.
 13. گوریل‌های ماده نوزادان مرده‌شان را «برای سوگواری» با خود حمل می‌کنند نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که گوریل‌های ماده با حمل نوزادان مرده خود برای چندین روز «نوعی از اندوه و سوگواری» را به نمایش می‌گذارند. حمل نوزادان مرده تا کنون در چندین گونه پستاندار گزارش شده است، با این حال هنوز تحقیقات کمی در مورد رفتار حیوانات در مواجهه با مرگ انجام گرفته و از آنجا که به نظر نمی‌رسد این کار هیچگونه مزیت تکاملی داشته باشد سال‌هاست فکر دانشمندان را به خود مشغول کرده است. اکنون محققان در بریتانیا می‌گویند سرنخ‌هایی در مورد سوگواری در نخستی‌سانان (از راسته‌های پستانداران شامل میمون‌ها و انسان‌ها) به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد این جانوران با گذشت زمان می‌توانند مفهوم مرگ را درک کنند. در مطالعه جدید که توسط پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن انجام گرفته، واکنش ۴۰۰ نخستی‌سان به مرگ نوزادشان بررسی شده است. محققان می‌گویند از این تعداد در ۴۰ مورد مادر جسد نوزاد را برداشته و برای چندین روز آن‌ را با خود حمل کرده‌ است. یافته‌‌ها نشان می‌دهد که این رفتار در میان نخستی‌سانان از جمله برخی از میمون‌های بزرگ نظیر گوریل‌ها، شامپانزه‌ها، ماکاک‌ها و بابون‌ها بسیار رایج بوده است. مسئله‌ای که نشانگر انتقال این رفتار طی میلیون‌ها سال است. الیزا فرناندز فویو از کالج دانشگاهی لندن و از دست‌اندرکاران این پژوهش می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم این رفتار تقریباً در همه نخستی‌سان‌ها (پس از جدا شدن از گونه‌های جانوری لوریس و لمورها) ایجاد شده و احتمالاً در انسان‌های اولیه نیز وجود داشته است.» او افزود: «با تکامل «کپی‌ها» (شامل اورانگوتان‌ها، گوریل‌ها و شامپانزه‌ها) و جدا شدن دسته میمون‌ها از انسان‌ها احتمالاً نحوه سوگواری آن‌ها نیز متفاوت شده است.» دانشمندان در تحقیق خود دریافتد که سه عامل می‌تواند در اینکه آیا گوریل مادر نوزاد مرده‌اش را با خود حمل کند تاثیرگذار باشد. اولین مورد سن مادران بود؛ گوریل‌های ماده جوان‌تر بیشتر احتمال داشت که این رفتار را از خود نشان دهند. دانشمندان مورد دوم را نحوه مرگ نوزادان می‌دانند؛ اگر این حیوانات نوزادشان در اثر یک حادثه از دست داده بودند، مانند حمله شکارچیان، احتمال حمل آن‌ها کمتر از زمانی بود که نوزادشان بر اثر بیماری یا مرده‌زایی از دست رفته بود. سومین مورد اما سن نوزادان بود؛ هرچه سن آ‌ن‌ها در هنگام مرگ بیشتر بود، احتمال حمل جسد آنان توسط مادرشان بالاتر می‌رفت. الکسیا کارتر، استاد انسان‌شناسی تکاملی در کالج دانشگاهی لندن، می‌گوید فرضیه می‌تواند این باشد که گوریل‌ها در مورد مرگ به شیوه‌ای «مشابه انسان‌ها» فکر می‌کنند. این در حالی است که هنوز دانشمندان دقیقا نمی‌دانند حیوانات چگونه مسئله مرگ را می‌فهمند. محققان بریتانیایی می‌گویند فرضیه این است که هرچه نخستی‌ها بزرگتر باشند، بیشتر احتمال دارد یاد بگیرند که بی‌حرکت ماندن نوزاد به معنای مرگ نوزاد است. بی‌حرکت ماندن برای مدت طولانی یکی از رفتارهایی است که انسان می‌تواند با مشاهده آن پی ببرد که انسان دیگر از بین رفته است. با این حال این مطلب برای حیوانات هنوز ثابت نشده است. دانشمندان همچنین احتمال می‌دهند که اگر حادثه منجر به مرگ نوزاد منجر به ترسیدن مادر شود، این وحشت تمایل او برای نگه داشتن نوزاد را نیز از بین می‌برد. دکتر فرناندز فویو با بیان اینکه «هرچه نوزاد کوچکتر باشد، پیوند مادر و کودک نیز قوی‌تر است»، می‌گوید: «این عامل ممکن است سبب شود گوریل‌های ماده نتوانند این رابطه عاطفی را فوراً قطع کنند. امری که باعث می‌شود مادران آن‌ها را بیشتر حمل کنند.» محققان می‌گویند یافته‌های جدید سرنخ‌هایی از تکامل احساسات به دست می‌دهند، با این حال درک بیشتر این رفتارها به مطالعات گسترده‌تری نیاز دارد. نتایج یافته‌های جدید در ژورنال «علوم بیولوژیکی» انجمن سلطنتی بریتانیا منتشر شده است.
 14. شترهای حجاری‌شده در عربستان، قدیمی‌تر از اهرام مصر و استون‌هنج بریتانیا پژوهشی تازه نشان می‌دهد که شترهای حجاری‌شده‌ای که پیشتر در عربستان سعودی کشف شده بودند عمری میان ۷ تا ۸ هزار سال دارند. مطابق گزارش اخیرا «نشریه علوم باستان‌شناسی»، نقوشی که بر صخره‌های الجوف شمال عربستان کنده‌کاری شده‌‌اند تا امروز کهن‌ترین اشکال حجاری‌شده از حیوانات در دنیا به شمار می‌روند و به زمانی پیش از اهرام مصر و سازهٔ استون‌هنج در بریتانیا برمی‌گردند. به گفته دانشمندان، عربستان در آن دوران طبیعتی کاملا متفاوت داشته و از دشتهای سبز و دریاچه‌های پراکنده برخوردار بوده است. در میان نقوش الجوف علاوه بر شتر حیوانات دیگری نظیر الاغ نیز دیده می‌شوند که همگی در ابعاد واقعی حجاری شده‌اند. هنوز منظور از ساخت این آثار بر دانشمندان روشن نیست اما آنان به دشواری انجام چنین کاری در آن دوران اشاره کرده‌اند. در زمان کشف این آثار در سال ۲۰۱۸ عمر آنها، به‌خاطر شباهت‌شان به آثار شهر پترا در اردن، حدود ۲ هزار سال برآورد می‌شد، اما تعیین دقیق عمر حجاری برای پژوهشگران چالشی دشوار است، چراکه در آنها، برخلاف دیوارنگاره‌های غار، هیچگونه عنصر ارگانیکی موجود نیست. به گفتهٔ پژوهشگران پیکان‌های عصر نوسنگی، و نیز تاریخ‌گذاری رادیو کربن نشان می‌دهد که این آثار متعلق به ۵۲۰۰ تا ۵۶۰۰ سال پیش از میلاد هستند و همچنین میزان فلزاتی نظیر منگنز و آهن در سطح رویی سنگ‌ها با این تاریخ همخوانی دارد. پژوهش اخیر با حمایت وزارت فرهنگ عربستان، موسسه علوم و تاریخ بشری ماکس‌پلانک، و مرکز ملی علوم فرانسه انجام شده است.
 15. مکمل‌های موثر در بهبود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام‌مند، مواد غذایی و مکمل‌های موثر در کاهش التهابات ناشی از سندروم تخمدان پلی‌کیستیک را معرفی کردند. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) جزو اختلالات غدد درون‌ریز، در زنانی است که در سنین باروری قرار دارند. این بیماری با افزایش سطح هورمون‌های مردانه یا آندروژن‌ها، التهاب، عدم تخمک‌گذاری، اختلالات متابولیک مانند چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت نوع دو و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی همراه است. همچنین آکنه، ریزش مو و پرمویی یا هیرسوتیسم، از نشانگان بارز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند. عادات غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان PCOS ایفا می‌کند. از گذشته رژیم‌های غذایی با حداقل قند ساده، مصرف بالای فیبر، افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن و نیز جلوگیری از افزایش وزن به‌عنوان مداخلات سبک زندگی، در این بیماری مطرح بوده‌اند. پژوهشگران دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام‌مند، تاثیر تغذیه و رژیم غذایی را در کاهش التهابات سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، بررسی کردند. بر اساس کارآزمایی های بالینی که در پنج سال گذشته صورت گرفته، مواد مغذی می‌توانند تاثیر به‌سزایی را به‌خصوص در کاهش شرایط التهابی در این بیماران بگذارند. سین‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها، سلنیوم و زینک از جمله ترکیباتی هستند که منجر به کاهش التهاب در بیماران مبتلا به PCOS می‌شوند. همچنین مکمل‌یاری توام مثل مکمل‌یاری توام ویتامین E و منیزیم و نیز زینک به همراه منیزیم در کاهش التهاب در این بیماران موثر است. اصلاح کمبود مواد مغذی همچون ویتامین D از گذشته در بیماران مبتلا به PCOS مورد توجه بوده است. علاوه بر آن مکمل یاری توام ویتامین D به همراه اسید های چرب امگا ۳ سبب کاهش شاخص‌های التهابی در این بیماران می‌شود. بر همین اساس؛ این پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند در کنار تشویق بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیسیتیک به مصرف مواد غذایی غنی از ترکیبات نام برده، از مکمل یاری با این ترکیبات برای کاهش التهاب در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استفاده کرد، تا با کاهش شرایط التهابی در این بیماران شرایط دیگری همچون مقاومت به انسولین نیز بهبود پیدا کند. نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی نظام مند نقش مداخلات مبتنی بر تغذیه و رژیم غذایی بر شاخص های التهابی در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و مروارید نورمحمدی و غزاله اسلامیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
 16. اثر بارنوم چیست؟ رمز فالگیری و رمالی هایی که پیش‌بینی درست از شما دارند! در سال ۱۹۴۸ یک روانشناس بنام پروفسور برترام فورر یک تست شخصیت‌شناسی به شاگردانش داد که مشتمل بر سوالاتی متفاوت بود و خواست تا به سوالات پاسخ دهند و به آنها گفت که با خواندن پاسخ آنها، شخصیت آنها را آنالیز کرده به هرکدام آنها خواهد گفت که چه شخصیت و ویژگی‌هایی دارند. پروفسور چند روز بعد به هر یک از دانشجویان برگه‌ای شامل توضیحات در مورد ویژگی‌های شخصی آنها داد و این‌بار خواست تا بر اساس اینکه چقدر توضیحاتش به واقعیت نزدیک است به او نمره دهند. نمره صفر یعنی توضیحات هیچ ربطی به آنها ندارد و نمره ۵ یعنی توضیحات کاملاً منطبق بر شخصیت آنهاست. نمره‌ای که پرفسور فورر از شاگردانش کسب کرد برابر با ۴.۲۶ بود. چیزی نزدیک به عالی. بعد از اعلام نتایج پروفسور فاش کرد که به همه آنها یه پاسخ ثابت و یکسان را داده که از یک کتاب فالگیری روی دکه روزنامه‌فروشی کپی کرده بوده است. تنها برگه‌ای که داده بود شامل یک مشت چرندیات کلی و مبهم بود که می‌تواند شامل حال افراد بسیاری بشود. در آزمایش دیگری از دانشجویان تست استاندارد MMPI گرفته شد. (تست فوق استاندارد است و نتایج آن تا حد قابل قبولی به واقعیت نزدیک است. البته گرفتن آزمون و تفسیر نتایج این تست فقط و فقط باید توسط متخصصان انجام شود) سپس به هر دانشجو هم پاسخ صحیح بر اساس تست داده شد و هم یک برگه کپی شده از مجله فالگیری و ستاره‌بینی. از دانشجویان خواسته شد تا تشخیص دهند کدام پاسخ مربوط به آنهاست. حدود ۶۰ درصد دانشجویان پاسخ تقلبی را واقعی می‌دانستند. “اثر فورر” می‌گوید “وقتی ما یک متن مبهم و کلی در مورد خودمان می‌شنویم یا می‌خوانیم به دنبال ارتباط آن با خودمان می‌گردیم و اگر متن به اندازه کافی مبهم و کلی باشد شما ارتباطاتی پیدا خواهید کرد و آن را تعریف شخصیت و سرنوشت خودمان تلقی می کنیم. مهم‌ترین اثرگذاری، استفاده از کلماتی مانند ” بعضی وقت‌ها ” “گاهی” و کلماتی از این شکل است. مثلاً جمله ” بعضی وقت‌ها اعتماد به نفس دارید، اما بعضی وقت‌ها نه ” می‌تواند برای همه صادق باشد. ” شما فردی هستید که گاهی از روی سادگی به افراد اعتماد می کنید و آنها به شما ضربه می زنند.” اگر این پیشبینی را در مقابل افرادی قرار دهیم که خود بیشترین آسیب را به دیگران رسانده اند و از اعتماد آنها سواستفاده کرده اند، بازهم تصور میکنند وصف حال آنهاست. تحقیقات اخیر نشان داده که دو عامل اساسی در گمراهی و خطای عوام اثر جدی دارد؛ باور و اعتقاد به ماوراءالطبیعه : افرادی که به ماوراءالطبیعه باور دارند همیشه معتقدند که سرنوشت آنها جایی نوشته شده است و یا کسی یا کسانی از آن خبر دارند. این افراد خیلی راحت‌تر درگیر تست‌های غیرعلمی شخصیت‌شناسی، فالگیری و طالع‌بینی ماهانه می‌شوند. علاقه به خود : افراد معمولاً چیزهای خوب در مورد خود را راحت‌تر باور می‌کنند تا موارد بد. مثلاً اگر به آنها گفته شود که “تو خیلی سخت‌کوشی اما کسانی نمی‌خواهند و نمی‌گذارند به نتیجه برسی” می‌پذیرند. اما اگر گفته شود “مسیری که می‌روی احمقانه است و تلاشی بیهوده و بی‌ارزش می‌کنی” با آن کنار نخواهند آمد. بنابراین فالگیر ان کلاه‌بردار از جمله اول استفاده می‌کنند. شما هیچگاه نمیبینید در فال شما گفته شود راه شما ابلهانه است.یا هیچگاه به شما نمی گویند یک احمق و ساده لوح هستید و یا فردی هستید که به دیگران آسیب عاطفی زده اید. نام دیگری که برای این اثر بکار می رود ” اثر بارنوم ” است. اثر بارنوم به آمادگی انسان‌ها به پذیرش توصیف‌های کلی، گفته می‌شود.این اثر به نام یک صاحب سیرک به نام پ. ت. بارنوم نام‌گذاری شده است که نمایش‌هایش به داشتن ” چیزی برای همه ” مشهور بوده‌اند. اثر بارنوم در حالت‌های زیر شدیدتر است: گفته شود که توصیف کلی به طور خاص برای همان شخص است. شخصی که توصیف را بیان می‌کند نزد دریافت‌کننده دارای اقتدار باشد. توصیف‌ها — بدون زیاده‌روی — تنها به بیان موضوعات مثبت بپردازند. ” اثر فورر” و یا بارنوم عملاً بیشترین کاربری را در شخصیت‌شناسی غیرعلمی، فالگیری، فال حافظ، طالع‌بینی روزانه و امثالهم دارد.کافیست با نگاه انتقادی به این دست پیشبینی ها بنگریم و پیشفرض هایی مثل چیزهایی که علاقه مندیم بشنویم را برای لحظاتی دور بریزیم.البته این نگرش انتقادی به سادگی صورت نمی گیرد و ما اغلب از خطاهای خود غافل هستیم.
 17. نتایج تحقیقات؛ شب زنده‌داری منجر به مرگ زودرس می‌شود بررسی‌های انجام‌شده بر روی حدود نیم میلیون نفر نشان می‌دهد که شب زنده‌داری منجر به مرگ زودرس می‌شود. خطر مرگ در کسانی که عادت به شب‌‌بیداری دارند بعد از گذشت شش سال و نیم حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. نداشتن خواب شبانه موجب برهم خوردن نظم سیستم فیزیولوژیک بدن و تغییر در عادات غذایی می‌شود. غذا خوردن در ساعات نامناسب سبب می‌شود تا بدن نتواند آن‌چنان که باید قند خون را تنظیم کند؛ دیابت و بیماری‌های قلبی با این موضوع ارتباط دارند. تأثیر تغذیه سالم، ورزش کردن و خواب شبانه که ضامن سلامتی است را دست کم نگیرید. عادات بد خوابیدن خود را می‌توانید با رفتن به رختخواب در ساعات مشخص اصلاح کنید حتی اگر همان موقع خواب‌ نروید. بدین‌ترتیب با تکرار آن بدن به روال طبیعی خود بازخواهد گشت.
 18. هفته جابه‌جایی لهستان؛ طرح ترافیک و دوچرخه‌‌های برقی رایگان برای حفظ سلامتی شهروندان کاهش آلاینده‌های مرکز شهر لازمه زندگی سالم است. اقداماتی که در این راستا در اروپا صورت می‌گیرد از محدودیت‌های حمل‌ونقل موقت تا اجازهٔ تردد خودروهای کم‌آلاینده در مناطق شهری و نیز ایجاد محدوده‌های ترافیکی خاص را شامل می‌شود. کراکوف در لهستان نمونه خوب چنین اقداماتی است. مناطقی در کراکوف هست که قرن‌ها دست‌نخورده باقی مانده. همچنین جاهایی هست که بسیار تغییر کرده و نشانه‌های این تغییر هرچه بیشتر دیده می‌شود. این از آن روست که کراکوف با بیش از نیم میلیون سکنه، مشکل آلودگی هوا دارد و مسئولانش در حال مقابله همه‌جانبه با این مشکل‌اند. لوکاش فرانک، مدیر حمل‌ونقل شهری کراکوف می‌گوید: «ساخت این شهر به زمانی بر می‌گردد که هنوز به ازای هر ۱۰۰۰ شهروند ۷۰۰ ماشین در آن نبود. خیابان‌های مرکز این شهر مثل خیابان‌های ورشو عریض نیست.» تمامی اینها سبب شده شهرداری ورود وسایل نقلیه شخصی را جز برای ساکنان به برخی مناطق ممنوع کند. کراکوف با اجرای طرح اروپایی کاهش آلاینده‌ها، میزبان یکی از بلندترین پل‌های عابر پیاده و دوچرخه است و شمار زیادی دوچرخه برقی‌ همگانی دارد. یک شهروند سالخورده که از این دوچرخه‌ها استفاده می‌کند می‌گوید: «اولا، پارکینگ دوچرخه‌ها نزدیک است که خیلی خوب است ثانیا استفاده از آنها هم هزینه‌ای ندارد و رایگان است، دیگر این‌که این‌ دوچرخه‌ها برقی هستند، پس از همه‌نظر عالی است.» اما اجرای طرح ترافیک در کراکوف مخالفانی هم دارد که عمدتا کسبه و کارآفرینان مناطق حمل‌ونقل پاک هستند، پیک‌های رساننده غذا و سفارش، فقط در ساعات خاصی حق آمدوشد در منطقه را دارند و این برای برخی از کاروکاسبی‌ها ضرر زیادی دارد. مقامات کراکوف از این مشکل آگاهند، و با این ‌که مایل نیستند طرح ترافیک را تغییر بدهند گفته‌اند تنها پس از مشاوره با ساکنان اقدامات لازم را انجام خواهند داد. آندرزیج کلولیگ، معاون شهرداری کراکوف در این باره می‌گوید: «اقداماتی را در فاصله امسال و سال آینده انجام خواهیم داد. بحث مسائل حمل‌ونقل شهری بسیار مهم است. روشن است که با این رَویه اجتماعی،‌ از بالا اقدامی انجام نخواهیم داد بلکه تا حد ممکن در گفتگو با ساکنان محلی اقدام خواهیم کرد.» بحران کرونا به‌طرز جالبی بحث در این زمینه را کاهش داده است. چراکه بسیاری از ساکنان این محلات، دورکاری می‌کنند و ماشین‌های کمتری در خیابان‌ها بوده، پس کیفیت هوای شهر به‌کلی بهبود پیدا کرده و همه از این بابت راضی بوده‌اند. مسئولان کراکوف همچنین می‌خواهند طرحی را با عنوان کراکوف ۱۵ دقیقه‌ای اجرا کنند تا ساکنان بتوانند تمامی نیازهای اولیه خود را بدون استفاده از ماشین برآورده کنند. اما مقامات شهری برای اجرای این طرح نیازمند موافقت عموم ساکنان هستند.
 19. استفاده از سگ‌ برای تشخیص و شناسایی مبتلایان به کرونا؛ خلاقیت فرودگاه بین‌المللی میامی فلوریدا دو سگ تربیت شده از نژاد شپرد بلژیکی و شپرد هلندی در فرودگاه بین‌المللی میامی فلوریدا ماسک روی صورت کارکنان را برای تشخیص وجود ویروس کرونا که عامل بیماری کووید۱۹ است، بو می‌کنند. دانییلا لوین کاوا، شهردار میامی-دید، در بیانیه‌ای در مورد این برنامه آزمایشی گفت: «این همه‌گیری ما را مجبور کرده است که برای پیشگیری از شیوع [کرونا] دست به خلاقیت بزنیم.» فرودگاه بین المللی میامی گفت این دو سگ که در بخش بازرسی امنیتی کارکنان فرودگاه مستقر شده‌اند، در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا آموزش دیده‌اند، جایی که در یک آزمایش منتشر شده و مورد داوری همتا قرار گرفته، میزان درستی تشخیص کووید-۱۹ توسط این سگ‌ها «بین ۹۶ تا ۹۹ درصد، درست بوده است.» اگر این سگ‌ها تشخیص دهند که فردی بوی ویروس کرونا می‌دهد، از او آزمایش فوری کووید-۱۹ گرفته می‌شود. فرودگاه بین‌المللی میامی گفت که اولین فرودگاه در ایالات متحده است که از سگ‌های تشخیص دهنده بوی کرونا استفاده می‌کند.
 20. سفر سه روزه «الهام‌بخش ۴»؛ چهار شهروند عادی با فضاپیمای «اسپیس اکس» به مدار زمین می‌روند شرکت «اسپیس اکس» برای یک سفر تاریخی دیگر آماده می‌شود. این شرکت که مالک آن ایلان ماسک، میلیارد و کارآفرین آمریکایی است، قرار است برای نخستین بار چهار شهروند عادی را که هیچ‌گونه سابقه فضانوردی ندارند، به مدار زمین بفرستد. به گزارش رویترز، موشک حامل این افراد که بخشی از برنامه‌های گردشگری فضایی اسپیس اکس است، چهارشنبه پانزدهم سپتامبر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به مدار زمین پرتاب می‌شود. بر اساس برنامه کنونی، پرتاب موشک در یک پنجره زمانی پنج ساعته که از هشت صبح آغاز می‌شود، میسر خواهد بود و با توجه به شرایط آب و هوایی، شانس اجرای عملیات فعلا هفتاد درصد است. موفقیت این سفر سه روزه که «الهام‌بخش ۴» نام دارد، از اهمیت زیادی برای اسپیس اکس برخوردار است. این شرکت برای جذب مشتریان ثروتمندی که می‌خواهند برای گردش و تفریح به فضا بروند، تلاش می‌کند. جرد ایزاکمن، هایلی آرسنوکس، کریس سمبورسکی، و سیان پروکتور خدمه این پرواز هستند که پس از گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی، هدایت کپسول یا فضاپیما را بر عهده خواهند داشت. جرد ایزاکن، کارآفرین میلیاردر آمریکایی، تمامی هزینه‌های این سفر را می‌پردازد، و سه خدمه دیگر را شخصا برگزیده است. او این پرواز را با هدف آگاهی‌رسانی و حمایت از بیمارستان و مرکز پژوهشی کودکان سرطانی «سنت جود» انجام می‌دهد. او شخصا یکصد میلیون دلار به آن بیمارستان کمک کرده است. علاوه بر اسپیس اکس که متعلق به ایلان ماسک است، شرکت‌های «بلو اوریجین» جف بزوس و «ویرجین گلکتیک» ریچارد برانسون نیز در زمینه گردشگری فضایی فعال هستند، ولی هنوز به مرحله کامل اجرایی نرسیده‌اند.
 21. پیش شرط‌های بازگشایی مدارس/بازگشایی مدارس تا آبان ممکن نیست دومین سال تحصیلی کرونایی نزدیک است و بازگشایی مدارس با سناریوهای متفاوتی که برای آن چیده شده همچنان با ابهاماتی در برگزاری حضوری یا غیرحضوری مواجه است. وزارت آموزش و پرورش اخیرا اعلام کرده است که بازگشایی مدارس به صورت حضوری را به صورت تدریجی و برحسب جمعیت مدارس در دستورکار دارد و با الگوی واحدی برای همه کشور اقدام به بازگشایی حضوری نخواهد کرد. با نزدیک شدن مهرماه ۱۴۰۰ موضوع بازگشایی مدارس به یکی از مسائل خطیر کشور در دوران شیوع کرونا بدل شده است. علی‌رغم آنکه با شروع واکسیناسیون سراسری بازگشایی حضوری و محدود مدارس بدیهی به نظر می‌رسید، لیکن با شیوع سویه جدید دلتا، عدم پیشرفت کافی در واکسیناسیون عمومی و نگرانی از سویه جدید کرونا دوباره تردیدها درباره بازگشایی حضوری مدارس در مهرماه را شدت بخشید. هرچند اخیراً سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که سه گام برای بازگشایی مدارس طراحی شده است که «در گام اول مدارس کم جمعیت هستند که تقریبا برای بازگشایی حضوری این مدارس هیچ منعی وجود ندارد. مدارس زیر ۱۰۰ نفر و ۷۵ نفر و کلاس های زیر ۱۵ نفر را داریم که تقریبا حدود ۱۰۰ هزار کلاس درس زیر ۱۵ دانش آموز و ۴۰ هزار مدرسه با جمعیت زیر ۷۵ نفر داریم و تامین سلامت را همکاران ما انجام می‌دهند و زمینه حضور اینها را بعد از مدتی از شروع سال تحصیلی مهیا کنیم.» وی اضافه کرد: گام دوم مدارس با جمعیت متوسط هستند که برای اینها به سمت رویکرد ترکیبی خواهیم رفت، یعنی بخشی از اینها را به دو گروه تقسیم خواهیم کرد، بخشی به صورت حضوری و بخشی به صورت مجازی که بستگی به ظرفیت مدرسه دارد که ممکن است در دو یا سه روز با رعایت همه پروتکل ها و استانداردها طراحی شود. آن سه روز دیگر را در فضای مجازی فعالیت خودشان را ادامه خواهند داد. گام سوم مدارس پرجمعیت هستند که تقریبا بیشترین مشکل را در این بخش داریم. در این بخش هم با آرامش بیشتری حرکت می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم حداقل ارتباط را با فضای آموزشی برقرار کنیم. حالا یا یک روز یا دو روز در هفته که بستگی به ظرفیت خود مدرسه دارد. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در هفته ابتدایی شهریورماه، ابعاد بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید را بررسی و پیشنهادهای خود برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ را ارائه کرده است. تحلیل وضعیت کشور برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید علی‌رغم ضرورت بازگشایی مدارس و انتظارات قبلی برای حضوری شدن مدارس در سال جدید تحصیلی، شیوع گسترده نوع دلتا در اکثر کشورهای جهان بازگشایی مدارس در شرایط کنونی را به امری پرخطر تبدیل کرده است. در حاضر بازگشایی مدارس به‌صورت حضوری وابسته به فراهم بودن شرایط در ارتباط با پنج مؤلفه اصلی میزان پیشرفت واکسیناسیون سراسری، افق زمانی و مکان‌های واکسیناسیون کودکان و نوجوانان، کنترل پیک پنجم کرونا و جلوگیری از ورود و شیوع سویه لامبدا، برنامه‌ریزی مناسب برای رعایت فاصله‌گذاری در رده‌های درس و تأمین حداقل روزانه یک ماسک برای دانش‌آموزان، جلب رضایت خانواده‌ها در صورت فراهم شدن شرایط ایمن بازگشایی حضوری مدارس است. ۱- پیشرفت واکسیناسیون معلمان و واکسیناسیون سراسری با توجه به اینکه شروع واکسیناسیون معلمان پیش شرط بازگشایی مدارس در سال جدید خواهد بود، پیش‌بینی می‌شود واکسیناسیون معلمان تا قبل از مهرماه و واکسیناسیون کادر مرتبط با مدرسه اعم از سرویس و اداری تا پایان مهرماه ۱۴۰۰ صورت گیرد. ۲- امکان علمی واکسینه کردن دانش‌آموزان طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که منطبق با نظرات مشاوران و متخصصان آن سازمان است، واکسن‌های فایزر و بیونتک واکسن‌های مناسبی برای گروه‌های سنی بالای ۱۲ سال است. گروه‌های ۱۲ تا ۱۷ سال گروه‌های پرخطر در مقابل بیماری کووید ۱۹ و سویه‌های جدید آن در اولویت تزریق واکسن نسبت به گروه‌های دیگر سنی در میان دانش‌آموزان به شمار می‌روند. کودکان و نوجوانان در اکثر مواقع فاقد بیماری‌های زمینه‌ای جدی بوده و اهمیت واکسیناسیون در این گروه‌های سنی، کاهش انتقال بیماری به افراد بزرگسال است. در اکثر مطالعات بالینی بیان شده است که کودکان و نوجوانان به حالت شدید بیماری و بستری شدن در بیمارستان دچار نمی‌شوند، اما در موارد نادری نیز دیده شده است که کودکان در اثر ابتلا به کووید ۱۹ فوت کرده‌اند. نکته حائز اهمیت این است که نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۷ سال در معرض خطر جدی و حتی بستری شدن در بیمارستان قرار دارند. تاکنون بیش از ۱۳ هزار نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال در بیمارستان بستری شده‌اند و مطالعات نشان داده است میزان بستری برای این گروه سنی بسیار بیشتر از زمان شیوع آنفولانزا در سال ۲۰۰۹ میلادی است. تا اواسط ماه مه ۲۰۲۱، یک و نیم میلیون مورد ابتلا در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال گزارش شده است که از این میان ۱۲۵ نوجوان جان خود را از دست داده‌اند. در بسیاری از کشورها واکسیناسیون افراد زیر ۱۹ سال آغاز شده است و واکسن فایزر به عنوان مناسب‌ترین واکسن جهت این گروه‌های سنی معرفی می‌شود. برخی از این کشورها عبارتند از فرانسه از تاریخ ۱۵ ژوئن واکسیناسیون افراد بالای ۱۲ سال را آغاز کرده و بیش از ۲ میلیون کودک که ۴۰ درصد آنها ۱۲-۱۷ ساله بودند واکسینه شده‌اند. در اسپانیا ۴۰ درصد افراد ۱۲ تا ۱۹ ساله واکسینه شده‌اند. در امریکا ۴۰ درصد افراد ۱۲ تا ۱۷ سال، حداقل یک دز از واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند. آلمان واکسیناسیون را برای افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله به عنوان گروه‌های در معرض خطر توصیه می‌کند و تاکنون ۲۰ درصد افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله یک دز و ۱۰ درصد آنها هر دو دز را دریافت کرده‌اند. در ایتالیا استفاده از واکسن فایزر برای افراد ۱۲ تا ۱۵ ساله در اواخر ماه میانجام شده است و در جولای نیز استفاده از واکسن مدرنا برای افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله تأیید شد. همچنین ۳۵ درصد افراد ۱۲ تا ۱۹ سال اولین دز را دریافت کرده‌اند و ۱۸ درصد هر دو دز را دریافت کرده‌اند. پیش شرط‌های بازگشایی مدارس با توجه به مطالب بیان شده به منظور بازگشایی مدارس پیش شرط‌های ذیل در این مورد الزامی است: - انتخاب واکسن مناسب و دارای اثربخشی بالا برای گروه‌های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال - بهبود اطلاع رسانی و افزایش آگاهی والدین با هدف کاهش امتناع از تزریق واکسن به فرزندان - واکسیناسیون گسترده و سریع گروه هدف ذکر شده با هدف کاهش گردش ویروس در نوجوانان - واکسیناسیون سراسری فعالان آموزشی به‌صورت ویژه معلمان در کشور. ایده‌آل ترین وضعیت ممکن به منظور بازگشایی مدارس تزریق سه نوبت واکسن به معلمان و مرتبطین آموزشی و دو نوبت واکسن مناسب به دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال است. - در وضعیت فعلی واکسنی ایمن برای تزریق به کودکان زیر ۱۲ سال وجود ندارد و تنها راه حفظ سلامتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش انتقال بیماری از طریق ایمن سازی سایر گروه‌های سنی است. - در ایران هنوز تصمیمی برای واکسیناسیون افراد ۱۲-۱۸ ساله صورت نگرفته است و لازم است به زودی درباره آن تصمیم گیری شود. همچنین در این شرایط با توجه به نااطمینانی های جهانی نسبت به واکسن‌ها و اثربخشی حاصل از آن، این تصمیم که والدین در مقابل واکسیناسیون فرزندان خویش سخت بوده و مقاومت به خرج دهند، بسیار قابل درک خواهد بود. دلایل اصلی امتناع والدین از تزریق واکسن را می‌توان در دو گروه اصلی قرار داد؛ در این باره آنچه مسلم است ضرورت برنامه‌ریزی دولت برای تزریق هر چه سریعتر واکسن گروه سنی ۱۳-۱۸ سال است. جدای از فوریت اجرای واکسیناسیون گروه سنی ۱۳-۱۸ سال، اعلام هر چه سریعتر برنامه زمان بندی آن باعث خواهد شد خانواده‌ها از برنامه‌ریزی حساب شده دولت برای بازگشایی مدارس اطمینان حاصل کنند. ۳- کنترل پیک پنجم کرونا و جلوگیری از ورود و شیوع سویه لامبدا با توجه به وضعیت فعلی مرگ و میر در کشور قرار داشتن در قله مرگ و میر پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که آمار مرگ و میر در دو هفته آینده رو به کاهش می‌گذارد. بر این اساس به نظر می‌رسد با فرض عدم ورود سویه لامبدا، رسیدن به آمار مرگ و میر روزانه کمتر از ۱۰۰ نفر، دوماه(یعنی تا پایان مهرماه) به طول می‌انجامد. لذا تقریباً مشخص است در شرایط موجود امکان بازگشایی حضوری مدارس در اول مهرماه در اکثر نقاط کشور غیر ممکن است. همچنین در مورد سویه لامبدا پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم در کشور و عدم وضع محدودیت در مرزها و فرودگاه‌های کشور دو ماه آینده کشور دوباره با شیوع سویه جدید کووید مواجه شده و در پایان پاییز با مرگ و میر فزاینده ناشی پیک ششم شیوع مواجه شویم. ناگفته نماند که شیوع سویه لامبدا همزمان با فصل شیوع آنفولانزا می‌تواند عواقبی بسیار وخیم‌تر از پیش‌بینی‌ها داشته باشد. جلوگیری از شیوع سریع سویه لاندا و به تعویق انداختن هر چه بیشتر همه گیر شدن آن در کشور باعث می‌شود فضای عدم قطعیت موجود در بازگشایی مدارس کمی تعدیل شده و در صورت فراهم آمدن دیگر پیش شرط‌های لازم، مدارس را بازگشایی کرد. همچنین این تأخیر باعث می‌شود واکسیناسیون سراسری با توجه به سرعت کنونی تزریق در کشور پیش از شیوع پیک جدید، در اوایل زمستان تکمیل شده و بخشی از نگرانی‌ها درباره سویه جدید برطرف شود. ۴. برنامه‌ریزی مناسب برای رعایت فاصله‌گذاری در رده‌های درس و تأمین حداقل روزانه یک ماسک برای دانش‌آموزان وزارت بهداشت و آموزش‌وپرورش دستورالعمل‌هایی برای رعایت شیوه فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مدیریت فضای بهداشتی مدارس به ستاد کرونا ارائه داده‌اند. این دستورالعمل‌ها می‌توانند برای بازگشایی حضوری مدارس مؤثر افتند. مهم‌ترین اقدامات در سه حوزه ذیل است: ١- گسترش فضای برگزاری کلاس های درس ۲- پراکنده سازی ساعات برگزاری کلاس‌ها جهت کاهش تراکم دانش‌آموزان ۳- تأمین و توزیع اقلام بهداشتی نظیر ماسک و دستکش در مدارس و مواد ضدعفونی کننده لازم به ذکر است دولت یا آموزش‌وپرورش باید در این زمینه بودجه‌ای برای تهیه ماسک، مواد ضدعفونی کننده و همچنین ارتقاء امکانات بهداشتی مدارس به خصوص در مناطق محروم کشور اختصاص دهد. برای مثال تخمین زده می‌شود با فرض حضور دو روز در هفته‌ای دانش‌آموزان در مدارس نیاز به تأمین یک میلیارد ماسک برای دانش‌آموزان وجود دارد. ۵- جلب رضایت خانواده‌ها در صورت فراهم شدن شرایط ایمن بازگشایی حضوری مدارس در نهایت علاوه به بر شرایط عینی، آمادگی ذهنی خانواده‌ها شرط لازم هر گونه تصمیم گیری در بازگشایی مدارس است. بسیاری از خانواده‌ها به خصوص در طبقه متوسط شهری حتی پس از واکسیناسیون معلمان حاضر به فرستادن دانش‌آموزان خود به مدرسه نیستند. لذا آگاهی بخشی و اقناع ذهنیت اجتماع نسبت به کارایی واکسیناسیون موضوعی است که در سطوح کلان سیاستگذاری کرونا باید مورد توجه قرار گیرد. البته تفکیک میان گروه‌های مختلف اجتماعی در این زمینه لازم است. این مهم در صورتی ممکن می‌شود که دولت در این زمینه نگرش سنجی منطقه‌ای انجام داده و میزان همراهی خانواده‌ها با تصمیم بازگشایی مدارس در مناطق مختلف را از قبل ارزیابی کند. چند پیشنهاد برای بازگشایی مدارس مدیریت بیماری کرونا در کشور معطوف به تقویت سه عامل فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تحرک جمعیت، استفاده از ماسک و واکسیناسیون سراسری است. در این میان بازگشایی حضوری مدارس با عامل فاصله‌گذاری و کاهش تحرک جمعیت در تعارض قرار می‌گیرد. در مقابل آموزش عمومی کشور در دوران همه گیری کرونا و به دلیل کیفیت کم آموزش‌های مجازی با سه مشکل اساسی یعنی کاهش کیفیت آموزش و افزایش نابرابری، آسیب‌های سلامت جسمی و روانی دانش‌آموزان و مشکلات خانواده مواجه است. در سال گذشته و پیش از شروع واکسیناسیون در دنیا بسیاری از کشورها در ایامی که با اوج همه گیری مواجه نبودند اقدام به بازگشایی مدارس کردند. در کشور ما نیز مدل سازی انجام شده نشان از آن داشت که بازگشایی مدارس در دو روز هفته در شهر پرجمعیتی چون تهران ۱۰ درصد به آمار ابتلا و مرگ و میر می‌افزاید. لذا در بهمن ماه گذشته با توجه به شیوع کمتر بیماری در مناطق کم جمعیت‌تر این پیشنهاد توسط مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ارائه شد که مدارس با محدودیت‌هایی بازگشایی شوند؛ اما شرایط حال حاضر با هشت ماه پیش از دو جهت تغییر یافته است. وجه منفی این تغییر آن است که شدت شیوع سویه‌های جدید بیماری افزایش یافته و قابل مقایسه با گذشته نیست و در مقابل وجه مثبت وضعیت جدید اغاز واکسیناسیون سراسری در کشور است. لذا شرایط جدید نیازمند سیاست‌ها و ملاحظات جدید در بازگشایی مدارس است. با توجه به مؤلفه‌های اصلی مؤثر در تعیین شرایط بازگشایی مدارس که شرح آن رفت، پیشنهادات و توصیه‌های زیر به ستاد کرونا ارائه می‌شود: با توجه به پایان پیک پنجم شیوع کرونا در پایان مهرماه و ایمن شدن کامل معلمان در همین زمان به نظر می‌رسد امکان بازگشایی حضوری مدارس حداقل تا آغاز آبان ماه وجود ندارد. در عین حال بازگشایی حضوری مدارس در ابتدای آبان ۱۴۰۰ منوط به در نظر گرفتن ملاحظات ذیل است: ۱- پیش از هر چیز باید توجه داشت که حضوری شدن مدارس وظیفه دولت و حاکمیت بر حسب تعهد قانونی برای فراهم کردن آموزش عمومی در کشور است. لذا با توجه به عدم کفایت حداقلی آموزش‌های مجازی، دغدغه بازگشایی حضوری باید برای همه دستگاه‌های کشور اولویت تلقی شده و حداکثر حمایت‌ها از وزارت آموزش‌وپرورش در این موضوع به عمل آید. ۲- واکسیناسیون معلمان تا پایان شهریور انجام شود. ٣- پیک پنجم کنترل شده و کشته‌ها هر چه زودتر به زیر ۱۰۰ نفر برسد. ۴- تمهیدات لازم در مرزهای زمینی و هوایی کشور برای جلوگیری از ورود سویه لامبدا اندیشیده شود تا واکسیناسیون سراسری پیش از شروع پیک ششم کرونا به پایان رسد. ورود ویروس لامبدا به کشور می‌تواند سبب بی اثر شدن تمام برنامه‌ریزی‌ها شود. ۵- نیاز است هر چه سریعتر برنامه زمان بندی واکسیناسیون ۱۲-۱۸ سال مشخص شود. ۶- ایجاد اعتماد اجتماعی نسبت به امنیت سلامت دانش‌آموزان پس از بازگشایی شرط لازم امکان پیاده سازی هر تصمیم در این موضوع است. لذا پیشنهاد می‌شود دولت نگرش سنجی منطقه‌ای در این باره انجام داده و میزان همراهی خانواده‌ها با تصمیم بازگشایی مدارس در مناطق مختلف را از قبل ارزیابی کند. همچنین در مورد بازگشایی مدارس اولویت‌ها و موارد زیر باید در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد. ۷- دبستان‌ها در اولویت بازگشایی قرار گیرد. با توجه به نظر متخصصان در رابطه با عدم نیاز به واکسیناسیون در کودکان زیر ۱۲ سال، لازم است دو برنامه متفاوت برای بازگشایی حضوری مدارس در دو دوره دبستان و دبیرستان ارائه شود. ۸- با توجه به سه عامل فرهنگ زندگی، تراکم کلاس‌ها و همچنین همراهی خانواده‌ها با تصمیم بازگشایی حضوری، بهتر آن است برنامه‌ریزی برای بازگشایی در شهرهای کوچک و بزرگ به‌صورت جداگانه انجام شود. ۹- در دوران بازگشایی حضوری مدارس لازم است رصد منطقه‌ای به طور مداوم انجام شده و تصمیم گیری به مناطق آموزشی واگذار شود. ۱۰- بازگشایی مدارس دبیرستان در شهرهای بزرگ منوط به واکسیناسیون دانش‌آموزان است.
 22. افزایش طول تحصیل دوره‌های علوم پزشکی صحت ندارد/مدت تحصیل در مقطع دکتری کاهش یافت دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ برنامه یا مصوبه ای مبنی بر افزایش طول تحصیلی دوره های علوم پزشکی از جمله دکتری نداریم، گفت: ما نه تنها موافق افزایش طول دوره تحصیل در رده های علوم پزشکی نیستیم، بلکه طول دوره تحصیل برخی دوره های علوم پزشکی از جمله دوره دکتری طی یکی دو سال اخیر کاهش نیز یافته است. دکتر سید حسن امامی رضوی ضمن اعلام این مطلب، با تاکید بر اینکه طول تحصیل در هیچ دوره و مقطع علوم پزشکی افزایش نخواهد یافت، گفت: ما هیچ بخشنامه یا مصوبه ای مبنی بر افزایش طول دوره دکتری یا سایر مقاطع رشته های علوم پزشکی نداشته ایم؛ همچنان که طی دو سه سال اخیر طول دوره PH.D و دکتری تخصصی را کاهش دادیم به طوریکه طول تحصیل در این دوره یک نیم سال کاهش پیدا کرده است و طول دوره تحصیل دکتری پزشکی عمومی نیز قرار نیست به هیچ عنوان افزایش پیدا کند. بنابراین تاکید می شود که هیچ مصوبه ای مبنی بر افزایش دوره آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور نداریم. وی در ادامه تصریح کرد: اجازه داده شده است اگر دانشجویی در دوره های علوم پزشکی دوره تحصیل خود را به اتمام نرسانده است یک ترم ارفاقی به دانشجو داده شود اما این به معنای افزایش طول دوره تحصیل دانشجویان نمی باشد و اینگونه نیست که ما بخواهیم بخشنامه ای مبنی بر افزایش طول دوره دکتری ابلاغ کنیم و بر خلاف مطالبی که منتشر می شود طول دوره تحصیل در مقطع دکتری حتی طی سال های اخیر کاهش نیز پیدا کرده است. دکتر امامی رضوی خاطرنشان کرد: معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعداد واحدهای دوره دکتری تخصصی و PH.D را از ۴۲ واحد به ۳۸ واحد کاهش داده است چرا که افزایش طول دوره تحصیل به هیچ عنوان منطقی نیست. دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: بحثی که وجود دارد این است که اگر در دوره کرونا دانشجویی نتواند دوره خود را تکمیل کند مثلا دفاع از پایان نامه یا دوره آزمایشگاه خود را کامل نکند، اجازه دارد طول دوره خود را یک ترم دیگر افزایش بدهد. البته افزایش طول دوره این دانشجویان نیز باید بنابر تشخیص استاد، گروه و دانشکده باشد. حتی ممکن است بر اساس تشخیص دانشکده تنها چند هفته به طول تحصیل دانشجو اضافه شود تا دانشجو توانایی های لازم را کسب کند یا اجازه داده شد این دانشجویان در کشیک های شب حضور پیدا کنند. به هر حال از ابزارهای مختلف استفاده می کنیم که دانشجو در آموزش ضرر نبیند. امامی رضوی خاطرنشان کرد: البته افزایش تحصیل برای برخی دانشجویان متقاضی رشته های علوم پزشکی فقط مختص دوره کرونا نبوده، بلکه فقط در این دوره انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دانشجویان متقاضی خواهیم داشت. بنابراین در آئین نامه های قبلی نیز این اختیار به شورای تحصیلات تکمیلی دوره آموزشی دانشگاه ها داده شده بود فقط در دوره کرونا این مساعدت بیشتر می شود. دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس ابلاغیه وزارت بهداشت می توانند به دانشجویان خود تا دو ترم فرصت ارفاقی تحصیلی بدهند و البته باید این موارد در کمیسیون های موارد خاص دانشگاه ها بررسی کنند تا اگر دانشجویی به هر دلیلی اعم از بیماری یا سایر مشکلات نتوانست تحصیل خود را به اتمام برساند موافقت صورت بگیرد که طول تحصییل وی کمی بیشتر شود.
 23. شیوه نامه‌های بهداشتی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است مجید صفاری نیا مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در گفت و گویی، درباره شیوه نامه‌های بهداشتی ابلاغ شده به دانشگاه‌ها برای شروع سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: شیوه نامه‌های بهداشتی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. این شیوه نامه‌ها بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که سال گذشته توسط ستاد کرونا تنظیم شده بود و همکاران پزشک دانشگاه‌ها با توجه به شناخت بیشتر ویروس و شرایط فعلی با اعمال برخی تغییرات، آن را کامل‌تر کردند. صفاری‌نیا افزود: اولویت در رعایت شیوه نامه‌ها بهداشتی بر تهویه مطبوع، رعایت فاصله اجتماعی و انجام واکسیناسیون است، این شیوه نامه‌ها در محیط‌های کتابخانه، ساختمان‌های اداری و آموزشی، کلاسی، آزمایشگاه ها، کارگاه ها، بوفه‌های غذایی، سالن‌های ورزشی و استخر، سالن اجتماعات، نمازخانه، حمل و نقل، مراکز بهداشتی و درمانی، دندانپزشکی، سلف سرویس ها، غذاخوری‌ها و محیط‌های خوابگاهی باید رعایت شود.
 24. فراخوان کمک هزینه پژوهشی برای دانش پژوهان کارشناسی ارشد و دکتری منتشر شد مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم اعلام کرد: کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی (COMSTECH) فراخوان کمک هزینه پژوهشی سال میلادی ۲۰۲۱ خود را برای دانش پژوهان جوان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری منتشر کرد. شرایط و نحوه بهره مندی از این کمک هزینه پژوهشی به شرح زیر است: مدت زمان بهره مندی از این کمک هزینه پژوهشی: ۶ تا ۱۲ ماه (قابل تمدید با موافقت دانشگاه یا مرکز میزبان است. همچنین پرداخت هزینه بلیط رفت و برگشت توسط کامستک و هزینه اقامت، آموزش و غیره توسط دانشگاه یا مرکز میزبان پرداخت می‌شود. ۲۴ مرکز پژوهشی و دانشگاه در کشور پاکستان و ترکیه به عنوان دانشگاه یا مرکز میزبان (مندرج در فراخوان پیوست) تعیین شده است. شرط سنی ۳۵ سال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و ۴۵ سال برای مقطع دکتری اعلام شده است. علاقمندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.
 25. جزئیات مدل جدید پذیرش دانشجو ارشد و دکتری با رساله کاربردی/برای تغییر روسای دانشگاه عجله نداریم محمدعلی زلفی گل درباره جزئیات طرح پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری با رساله کاربردی گفت: تصمیم ما بر این است که یک نظام پیشنهادات را شکل دهیم که در این نظام پیشنهادات صنایع خصوصی دولتی ارائه شود و هر ایرانی بتواند نیازهایی را که تشخیص می‌دهد برای کشور لازم است در فرمی مطرح کرده و از طریق سامانه برای وزارت علوم ارسال کند که بعد از داوری علمی، نیازها و اولویت‌های تحقیقاتی جامعه در پایگاه استنادی جهان اسلام نمایه شود. وی ادامه داد: سپس در دانشگاه‌ها از اساتید بخواهیم در راستای نیازهایی که در پایگاه استنادی جهان اسلام نمایه شده طرح تحقیقاتی در راستای تحقق آن نیاز بنویسند و در آن مشخص کنند که چند دانشجوی دکتری و یا ارشد نیاز دارند. وزیر علوم افزود: پس از آنکه طرح تحقیقاتی مذکور در گروه و دانشکده مربوطه تصویب شد، از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برای آن دانشجوی شبانه و روزانه و نوبت اول و دوم که جذب می‌کنیم، دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری با رساله کاربردی جذب کنیم که خروجی و ارزشیابی پایان نامه آن مقاله نخواهد بود. وی درباره اینکه آیا در خصوص این طرح با سازمان سنجش آموزش کشور رایزنی شده است گفت: بله صحبت کرده‌ایم و در جلسه شورای معاونین نیز مطرح شده است. تغییر معاونان وزارت علوم در کمیته انتصابات مراحل خود را طی می‌کند وزیر علوم درباره صحت لیست معاونانی که برای وزارت علوم مطرح شده است نیز گفت: لیست‌های منتشر شده رسمی نیست شاید بعضاً درست هم باشد ولی برای انتخاب معاونان باید کمیته انتصابات مراحل خاص خود را طی کند و شرایط خاص خود را برای انتخاب دارد. برای تغییر رؤسای دانشگاه‌ها عجله نداریم وی درباره تغییر رؤسای دانشگاه‌ها نیز افزود: خیلی برای تغییر رؤسای دانشگاه‌ها عجله نداریم بالاخره آنها مدیران آموزش عالی و سرمایه‌های نمادین کشور ما هستند و سال‌ها دانشگاه‌ها را مدیریت کرده‌اند. زلفی گل افزود: البته برای آنکه مدیریت‌های اجرایی آن شادابی خود را حفظ کنند برنامه ریزی می‌کنیم و از برنامه‌ها و افکار مختلف استفاده می‌کنیم و این کار در برنامه تحول در دستور کار ما قرار دارد، ولی اینکه عجله کنیم نوعی بی احترامی به عزیزانی است که سال‌ها عمرشان را برای آموزش عالی هزینه کرده‌اند بنابراین عجله‌ای نداریم و با حوصله و به مرور کارها را پیش می بریم.
×
×
 • اضافه کردن...