رفتن به مطلب

سجاد محمدرضائی

بنیان‌گذار و مدیریت کل
 • تعداد ارسال ها

  37
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  1

بنیان‌گذار و مدیریت کل

ایشان مدیریت کل و عضو ارشد تیم مدیران هستند.

سجاد محمدرضائی آخرین باز در روز آذر 11 برنده شده

سجاد محمدرضائی یکی از رکورد داران بیشترین تعداد پسند مطالب است !

اطلاعات تحصیلی

 • رشته تحصیلی
  تست1
 • مقطع تحصیلی
  آموزش متوسطه
 • نام دانشگاه
  تست2
 • نوع دانشگاه
  سراسری روزانه

آخرین بازدید کنندگان نمایه

457 بازدید کننده نمایه

دستاورد های سجاد محمدرضائی

عضو شرکت‌کننده جامعه

عضو شرکت‌کننده جامعه (5/14)

 • یک هفته در کنار ما
 • اختصاصی
 • واکنش نشان‌دهنده خوب
 • شروع‌کننده مکالمه

نشان‌های اخیر

7

اعتبار در سایت

 1. برخورد شیء عجیب به سیاره مشتری دو ستاره شناس آماتور موفق شدند لحظه برخورد یک شی‌ء مرموز به سیاره مشتری را ثبت کنند. به نقل از دیلی میل؛ به تازگی یک شیء مرموز به سیاره مشتری برخورد کرد و نوری درخشان را بوجود آورد که این لحظه از فاصله ۳۸۲.۷۶ میلیون مایل دورتر و توسط دو ستاره شناس ثبت شد. هارالد پالسکه، ستاره شناس آلمانی در حال رصد سایه قمر آیوی سیاره مشتری بود که ناگهان متوجه این برخورد احتمالی شد. این ستاره شناس در گفتگویی گفت که این درخشش لحظه‌ای نور من را بسیار شگفت زده کرد. پالسکه در ادامه صحبت هایش گفت که پس از دیدن نور روشن که به مدت دو ثانیه قابل مشاهده بود، به تمامی فریم‌هایی که ثبت کرده بودم نگاه کردم تا منشا نور را پیدا کنم. در صورتی که این برخورد تایید شود، هشتمین برخورد ثبت شده به این سیاره که یک غول گازی است، خواهد بود. اولین مورد از برخورد‌ها به مشتری در سال ۱۹۹۴ شناسایی و ثبت شد. خوزه لوئیس پریرا، ستاره شناس برزیلی، دیگر ستاره شناسی بود که این رویداد را ثبت کرد. او تجهیزات خود را تاریخ دوازدهم سپتامبر در سائو کتانو دو سول در ایالت سائوپائولو در منطقه جنوب شرقی برزیل مستقر کرده و به رصد مشتری پرداخته بود. پریرا درباره دیدن این پدیده گفت: "من در اولین ویدئو متوجه درخشندگی متفاوتی در مشتری شدم، اما توجهی به آن نکردم، زیرا تصورم این بود که این نور ممکن است مربوط به برخی پارامتر‌ها باشد و دوباره به رصد سیاره ادامه دادم و برای اینکه کارم متوقف نشود، ویدئو را بررسی نکردم. دو روز بعد و صبح چهاردهم، نتایج رصد‌ها را بررسی کردم و اطلاعات بدست آمده را برای انجمن نجوم فرانسه فرستادم و آن‌ها تایید کردند که رویدادی که در این ویدئو رخ داده و مشاهده می‌شود، یک برخورد است." گفتنی است که این برخورد عجیب در روز دوشنبه ساعت ۶:۳۹ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی اتفاق افتاده است.
 2. کشف حیات در خارج از منظومه خورشیدی دانشمندان میزان قابل توجهی مولکول‌های ارگانیک را در اطراف ستاره‌های جوان در کهکشان راه شیری شناسایی کرده‌اند. آنها می‌گویند این مولکول‌ها مواد خام مورد نیاز برای شکل‌گیری زندگی هستند، الگویی که در کره زمین اتفاق افتاد. دکتر جان ایلی، یکی از دانشمندانی که تحقیق بر روی این موضوع را در دانشگاه لیدز، انگلستان، هدایت می‌کند گفته است: ' با این کشف احتمال وجود حیات در کهکشان راه شیری بیشتر از چیزی است که تصور می‌کردیم.' وجود این مولکول‌ها قدم‌های نخست است برای ایجاد مولکول‌های پیچده مورد نیاز پدید آمدن حیات است. مولکول‌های یافت شده به گفته دکتر ایلی، می‌توانند قند، اسید آمینه و حتی اجزای اسید ریبونوکلئیک یا آران‌ای را خلق کند. بیولوژیست‌ها معتقدند اولین حیات بر کره زمین بر پایه اسید ریبوئوکلنیک ایجاد شده که شبیه دی‌ان‌ای است. این مولکول‌های مهم کشف شده عبارتند از: سیانواستیلن (HC3N) - استونیتریل (CH3CN) - سیکلوپروپنیلیدن (c-C3H2) با این حال دکتر ایلی می‌گوید فضاهایی که ما این مولکول‌های پیچیده ارگانیک را کشف کرده‌ایم با زمان و مکانی که به باور ما سیاره‌ها در آن شکل گرفته‌اند، فاصله بسیار دارد. این کشف بر اساس یافته‌های تلسکوپ رادیویی آلما در صحرای آتاکاما در شیلی به دست آمده است. این تلسکوپ قادر است ضعیف‌ترین امواج را در فضا دریافت کند. کهکشان راه شیری بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد که هر کدام دست کم یک سیاره دارند.
 3. چه زمانی دایناسورها پرنده شدند؟ پرندگان امروزی از دایناسورها تکامل یافته اند، که این آنها را دایناسور می کند! همانطور که خفاش ها از پستانداران هستند، پرندگان نوع عجیبی از دایناسورها هستند که بالهای کوچک و تکامل یافته ای دارند و توانایی پرواز را در خود ایجاد کرده اند. پرندگان از دایناسورهای "رپتور" - خانواده Velociraptor بوجود آمدند. قدیمی ترین فسیل پرنده واقعی، که به عنوان یک دایناسور تعریف شده است و می تواند با بال زدن پرواز کند، Archeopteryx است که حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش در اواخر ژوراسیک زندگی می کرده. اما از آنجایی که عموزادگان نزدیک پرندگان از زمان ژوراسیک شناخته شده اند، احتمالاً پرندگان اولین بار در حدود ۱۷۰ میلیون سال پیش به آسمان پرواز کردند.
 4. سازمان بهداشت جهانی روند تائید واکسن اسپوتنیک‌ را متوقف کرد یک مقام سازمان بهداشت جهانی از تعلیق روند تأیید واکسن روسی اسپوتینک‌وی خبر داد. سازمان بهداشت جهانی گفته است تا زمانی که حداقل یک کارخانه روسی برای تولید واکسن بازرسی نشود روند تائید این واکسن تعلیق می‌شود.جارباس باربوسا، یکی از مدیران ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO) در قاره آمریكا روز چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) اعلام کرد که روند تائید واکسن روسی "اسپوتینک‌وی" به دلیل خطاهایی که در کارخانه‌های محل تولید این واکسن بوجود آمده تعلیق می‌شود. طبق گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی درخواست روسیه برای صدور مجوز اضطراری پس از بروز این خطا در بازرسی WHO در روسیه در ماه مه متوقف شده است. باربوسا گفت تخلفات در حین بازدید هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی در ماه‌های گذشته در یکی از کارخانه‌های داروسازی شرکت "فارما استاندارد"، واقع در شهر اوفا روسیه مشاهده شده است. یکی از اشکالات این بوده است که برای پیشگیری از آلودگی بطری‌های حاوی واکسن تدابیری اتخاذ نشده است. پس از انتشار یافته‌های WHO کارخانه سازنده واکسن اعلام کرد بازرسان ایمنی یا اثربخشی واکسن را زیر سوال نبردند. با این حال دانشمندان مستقل به "مسکوتایمز" گفتند که نقض تولید می‌تواند بر کیفیت واکسن تأثیر بگذارد. سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه گفت پیشنهاد کرده است که قبل از تأیید واکسن اسپوتنیک‌وی بازرسی‌های جدیدی انجام بگیرد. به گفته مقامات سازمان بهداشت جهانی سازنده واکسن باید تغییرات لازم را انجام دهد و برای بازرسی‌های جدید آماده باشد. کارخانه روسی سازنده واکسن اسپوتینک‌وی در واکنش به درخواست سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که این ایرادها را برطرف کرده است. روسیه در ماه فوریه سال جاری از سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اروپا (EMA) تقاضا کرد که واکسن ‌اسپوتینک‌وی را تائید کنند. واکسن "اسپوتنیک وی" بیش از ۹۱ درصد (۹۱،۶) در مقابله با ویروس کرونا موثر است. میزان موثر بودن این واکسن بر روی ۲۰ هزار نفر تست شده است. هر دو نهاد یاد شده اما هفته گذشته اعلام کردند که هنوز منتظر "مجموعه داده‌های کامل" سازندگان واکسن روسی هستند و روند تائید واکسن متوقف مانده است. روسیه طولانی‌شدن روند تایید اسپوتنیک را به انگیزه‌های سیاسی و منافع اقتصادی کشورهای غربی ربط می‌دهد. تائید واکسن اسپوتینک‌وی یک پیروزی بزرگ برای روسیه خواهد بود، که "دیپلماسی تهاجمی واکسن" را آغاز کرده و میلیون‌ها دوز را به ده‌ها کشور فروخته است. واکسن اسپوتنیک‌وی تاکنون از سوی سازمان بهداشت جهانی تائید نشده با این حال در برخی از کشورها از جمله ایران تزریق آن مدتهاست آغاز شده است.
 5. مطالعات جدید؛ ماهی‌های قزل‌آلا در جمهوری چک «معتاد شده‌اند» مطالعه جدیدی که در دانشگاه پراگ انجام شده نشان می‌دهد این آبزیان بومی از طریق مت‌آمفتامین، یا همان ماده مخدر «شیشه»، که توسط انسان‌ها مصرف و پس از دفع از طریق فاضلاب به رودخانه‌ها راه پیدا می‌کند اعتیاد پیدا کرده‌اند. پاول هورکو، استاد جانورشناسی در دانشگاه علوم زیستی پراگ، می‌گوید وجود این مواد در فاضلاب شهری باعث وابستگی ناخودآگاه ماهی‌ها می‌شود. وی با بیان این‌که مدت زمان و اندازه مصرف این مواد می‌تواند تاثیراتی متفاوت بر ماهی‌ها داشته باشد، اضافه می‌کند: «جدی‌ترین پیامد این قضیه آن است که مواد مخدر الگو‌های رفتاری طبیعی حیوانات را تغییر می‌دهند. آلودگی رودخانه‌ها به این مواد در واقع می‌تواند عملکرد کل اکوسیستم‌ها را دستخوش تغییر کند.»
 6. کشف آثاری روی استخوان ها نشان می دهد که انسانها از ۱۲۰ هزار سال پیش لباس تولید می کردند دانشمندان اولین شواهدی دالّ بر تولید لباس در غاری در مراکش را کشف کرده اند که قدمت آن به ۱۲۰ هزار سال قبل می رسد. امیلی هالت از موسسه ماکس پلانک، متخصص در علوم تاریخ بشریت از آلمان، به همراه تیمی از محققان در حال بررسی تعدادی از تکه های استخوان موجود در یک سایت باستان شناسی مهم در ساحل اقیانوس اطلس در مراکش، به نام غار Contrebandiers بودند. از حدود ۱۲۰۰۰ قطعه استخوان موجود در محل، هالت بیش از ۶۰ استخوان حیوانات را شناسایی کرد که توسط انسان به شکل ابزار تراشیده شده بودند. الگوهایی از تراشکاری بر روی استخوان ها که با ابزارهای کشف شده در دیگر محوطه های باستان شناسی که برای پردازش چرم استفاده می شده، مطابقت داشت. هالت می گوید: بسیار بعید است که مواد ارگانیک مانند چرم و خز در این بازه زمانی حفظ شوند، بنابراین به عنوان باستان شناس شواهدی که در اختیار ماست، شامل ابزارهای ساخته شده از استخوان های حیوانات است که آثار پوست بر روی آن حفظ می شود. البته این شواهد کاملاً قطعی نیستند. هالت می افزاید: این ابزارهای استخوانی ممکن است برای تهیه چرم برای مقاصدی غیر از تهیه لباس به کار می رفته، مثلاً جهت ساخت وسایل ذخیره سازی استفاده می شده است. با این حال، لباس هایی مانند خز و چرم در این دوره برای انسان بسیار مفید بوده و با گسترش انسانهای اولیه از آفریقا، آنها با محیطهای جدید و شاید زیستگاههایی با آب و هوای سرد روبرو می شدند. پوشاک و سایر ابزارها احتمالاً به پراکندگی انسان در محیط های جدید در سراسر جهان کمک کرده است. برای خز، انسانها در غار Contrebandiers از پوست گوشتخواران استفاده می کردند. هالت می گوید: در این غار شواهدی بر وجود استخوان های سه گونه گوشتخوار وجود دارد: روباه روپل، شغال طلایی و گربه وحشی. علائم بریده شده بر روی استخوان های این گوشتخواران محدود به مناطقی است که برش هایی برای برداشتن خز ایجاد می شود و هیچ گونه برشی در نواحی اسکلت مربوط به جدا کردن و بریدن گوشت وجود ندارد. در حالی که برای چرم، چندین گونه گاو در محل پیدا شد. ما می توانیم این شواهد را در کنار هم قرار دهیم و نشان دهیم که انسانها از ابزارهای استخوانی برای تهیه چرم و خز استفاده می کردند که احتمالاً برای لباس تهیه استفاده می شد. هالت می افزاید: استخوان های بزکوهی، گاومیش و غزال در غار به وفور یافت شده، این حیوانات توسط انسان خورده شده اند، زیرا در استخوان های آنها آثار بریده شده مربوط به جدا کردن گوشت وجود دارد. هالت معتقد است که با توجه به تخصصی بودن این ابزارها، آنها احتمالاً بخشی از یک سنت بزرگتر و قدیمی هستند. برای افزایش وزن، بررسی ژنتیکی شپش لباس توسط سایر محققان، منشاء پوشاک حداقل ۱۷۰ هزار سال پیش در آفریقا را نشان می دهد. این ابزارها به احتمال زیاد برای پوشاک استفاده می شده اند و جالب است که آثار باستانی و شواهد ژنتیکی هر دو به منشاء باستانی آفریقا اشاره می کنند. ممکن است هنوز سایتهای ناشناخته ای در آفریقا برای یافتن ابزار و شواهدی وجود داشته باشد که تاریخ تولید پوشاک را در انسان بیشتر روشن کند. این مطالعه در مجله iScience منتشر شد
 7. آیا ما انرژی تاریک را تشخیص داده ایم؟ دانشمندان می گویند این احتمال وجود دارد یک مطالعه جدید ، که توسط محققان دانشگاه کمبریج انجام شده و در مجله Physical Review D گزارش شده است ، نشان می دهد که برخی از نتایج غیر قابل توضیح از آزمایش XENON1T در ایتالیا ممکن است ناشی از انرژی تاریک باشد و نه ماده تاریکی که آزمایش برای آن طراحی شده بود تشخیص آنها یک مدل فیزیکی برای کمک به توضیح نتایج ، که ممکن است از ذرات انرژی تاریک تولید شده در ناحیه ای از خورشید با میدانهای مغناطیسی قوی سرچشمه گرفته باشند ، ساختند ، اگرچه آزمایشهای بعدی برای تأیید این توضیحات لازم است. محققان می گویند مطالعه آنها می تواند گامی مهم در جهت تشخیص مستقیم انرژی تاریک باشد. هر آنچه چشم ما در آسمان و در دنیای روزمره ما می بیند - از قمرهای کوچک گرفته تا کهکشانهای عظیم ، از مورچه ها تا نهنگ های آبی - کمتر از پنج درصد جهان را تشکیل می دهد. بقیه تاریک است. حدود 27 درصد ماده تاریک است - نیروی نامرئی کهکشان ها و شبکه کیهانی را در کنار هم نگه می دارد - در حالی که 68 درصد انرژی تاریک است که باعث می شود جهان با سرعت بیشتری منبسط شود.
 8. واکسن های کووید 19 در برابر انواع دلتا مؤثر است؛ مقایسه Pfizer Moderna و J&J بر اساس داده های یک مطالعه ملی، واکسن های کووید-۱۹ در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مراجعه به بخش اورژانس ناشی از نوع دلتا، همچنین نشان می دهد که واکسن Moderna به طور قابل توجهی بیشتر از Pfizer و Johnson & Johnson علیه دلتا موثر است. "شان گرانیس"نویسنده این مطالعه و معاون مؤسسه Regenstrief گفت: این داده های واقعی نشان می دهد که واکسن ها در کاهش بستری های مربوط به کووید-۱۹ و مراجعه به بخش اورژانس، حتی در صورت وجود نوع جدید کووید-۱۹، بسیار مؤثر هستند. رئیس اطلاعات و تجزیه و تحلیل و استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گفت؛ ما اکیداً واکسیناسیون را برای همه افرادی که واجد شرایط توصیه می کنیم. شبکه VISION مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) بیش از ۳۲۰۰۰ برخورد پزشکی از ۹ ایالت را در ماه های ژوئن، ژوئیه و آگوست ۲۰۲۱، زمانی که نوع دلتا به گونه اصلی تبدیل شد، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. نتایج نشان داد افراد واکسینه نشده مبتلا به کووید-۱۹، پنج تا ۷ برابر بیشتر به مراقبت های اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. مطالعه در گزارش هفتگی Morbidity and Mortality نیز اولین تجزیه و تحلیل از شبکه VISION است که تفاوت قابل توجهی بین اثر واکسن های mRNA (Moderna و Pfizer) نشان می دهد. در بازه زمانی مطالعه: مدرنا ۹۵٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. فایزر ۸۰٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. جانسون و جانسون ۶۰٪ در جلوگیری از بستری شدن در بزرگسالان ۱۸ سال به بالا موثر بود. این مطالعه همچنین نشان داد که تأثیر واکسن برای افراد ۷۵ سال و بالاتر کمتر است، که در تحقیقات قبلی نشان داده نشده بود. هنگامی که نوبت به پیشگیری از اورژانس و مراجعه به مراقبت های فوری رسید، تجزیه و تحلیل نشان داد که: مدرنا ۹۲٪ مؤثر بود. فایزر ۷۷٪ مؤثر بود. جانسون و جانسون ۶۵٪ موثر بودند. دانشمندان می گویند این یافته ها نیاز به نظارت و ارزیابی بیشتری دارد. اکثریت قریب به اتفاق بستری شده ها و مرگ های ناشی از کووید همچنان در میان افراد واکسینه نشده است. واکسن های کووید-۱۹ ابزارهای قدرتمندی برای مبارزه با همه گیری هستند. شبکه VISION ، که توسط CDC تأمین می شود، شامل هفت سازمان است که داده ها و سیستم های مراقبت های بهداشتی ایالات متحده را برای تجزیه و تحلیل اطلاعات بیشتر در مورد اثربخشی واکسن کووید-۱۹ کمک و تجزیه و تحلیل می کنند. علاوه بر موسسه Regenstrief ، سایر اعضای دانشگاه کلمبیا مرکز پزشکی ایروینگHealthPartners ، Intermountain Healthcare ، Kaiser Permanente Northern California ، Kaiser Permanente Northwest و دانشگاه کلرادو هستند.
 9. کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا: سویه وحشی کرونا در راه است! آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی در آمریکا در سخنانی نسبت به ظهور یک سویه خطرناک و وحشی کرونا هشدار داد که ممکن است در آینده با سرعت وحشتناکی گسترش یابد. با افزایش انتشار کرونا در جامعه، ما به اندازه کافی جهش‌های جدیدی خواهیم داشت؛ به طوری که سویه‌ای جدید که کاملا با سویه‌هایی که اکنون شاهد آن هستیم متفاوت خواهد بود، شکل خواهد گرفت.
 10. غار تاریخی با آثار هنری هزار ساله از بومیان آمریکا در حراج به فروش رفت! یکی از غارهای ایالت میسوری در آمریکا که بر روی دیوارهای آن آثاری هنری از بیش از هزار سال پیش به جای مانده است روز سه‌شنبه در حراج به فروش رسید. رهبران گروه «اوسیج نیشن» (Osage Nation) از رهبران بومیان ایالات متحده امیدوار بودند تا بتوانند با خرید این غار از آنچه «مقدس‌ترین مکان» برای خود توصیف می‌کنند محافظت کنند. آنها در این امر ناکام ماندند زیرا فردی که غار معروف به «غار تصویر» و زمین اطراف آن را در نزدیکی شهر وارنتون خرید برای آن دو میلیون و ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرد. بنگاه حراجی که این غار در آن به فروش رسید اعلام کرده است که خریدار «غار تصویر» مایل به افشای هویت خود نیست. این غار به همراه زمین اطراف آن از سال ۱۹۵۳ در اختیار خانواده‌ای بود که به شکار در این منطقه علاقمند بودند. گروه «اوسیج نیشن» : اجداد ما به مدت ۱۳۰۰ سال در این منطقه زندگی می‌کردند. [...] این زمین ما بود. صدها هزار نفر از اجداد ما در بخش‌هایی از میسوری و ایلینوی از جمله "غار تصویر" دفن شده‌اند. بومیان «اوسیج نیشن» در این غار آئین‌های سنتی و مناسک تدفین مردگان را به جای می‌آوردند. کارول دایاز گرانادوس، استاد انسان‌شناسی در دانشگاه واشنگتن در شهر «سنت لوئیز» درباره فروش این غار می‌گوید: «به حراج گذاشتن مکان مقدس بومیان آمریکا پیام غلطی می‌فرستد.» او می‌افزاید: «مانند این است که کلیسای سیستین [در واتیکان] را به حراج بگذارید.» گروه «اوسیج نیشن» نیز در بیانیه‌ای از فروش «غار تصویر» ابراز تاسف کرد. در بیانیه این گروه از بومیان آمریکا آمده است: «اجداد ما به مدت ۱۳۰۰ سال در این منطقه زندگی می‌کردند. [...] این زمین ما بود. صدها هزار نفر از اجداد ما در بخش‌هایی از میسوری و ایلینوی از جمله "غار تصویر" دفن شده‌اند.» بر روی دیوارهای این غار تصاویری از انسان‌ها، حیوانات، پرندگان و موجودات افسانه‌ای نقش بسته است. بیش از ۲۹۰ نماد گلیف و هیروگلیفی نیز بر روی دیوارهای این غار دیده می‌شود. این نمادها تجسم اصوات و مفاهیم برای بومیان آمریکا بودند. «غار تصویر» در ۹۷ کیلومتری شهر «سنت لوئیز»، دومین شهر بزرگ ایالت میسوری واقع شده است.
 11. کشف جدید دانشمندان؛ انسان‌های ماقبل تاریخ به ندرت ازدواج فامیلی می‌کرده‌اند دانشمندان در موسسه ماکس پلانک آلمان با بررسی بقایای دی‌ان‌ای انسان‌های متعلق به دوره ۴۵ هزار سال گذشته دریافته‌اند که این افراد به ندرت با یکدیگر ازدواج فامیلی داشته‌اند. در این تحقیق که با همکاری شماری از پژوهشگران دانشگاه شیکاگو آمریکا انجام شده است، دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل ژنوم هزار و ۷۸۵ انسان ماقبل تاریخی متوجه شده‌اند که تنها ۳ درصد (معادل ۵۴ نفر) این افراد دی‌ان‌ای مشترک حاکی از ازدواج اجدادشان با بستگان نسبی درجه اول (نظیر عموزاده‌ها یا خاله‌زاده‌ها) دارند. این عدد بسیار کمتر از تعداد ازدواج‌های فامیلی در جهان امروزی است که بیش از ۱۰ درصد کل ازدواج‌ها را شامل می‌شود. بنابر این پژوهش مشخص شده کسانی که از والدینی با ازدواج فامیلی متولد شده‌اند عموما ۴۶۰۰ تا ۳۵۰۰ سال پیش در استپ پونتیک-کاسپین، دشت پهناوری از کرانه‌های شمالی دریای سیاه تا شرق دریای خزر و در واقع از غرب اوکراین امروزی تا غرب قزاقستان کنونی امتداد دارد، زندگی می‌کرده‌اند. دانشمندان برای پی بردن به نسبت خانوادگی انسان‌های ماقبل تاریخ مشخصه موسوم به آر‌.او.اچ (ROH) طولانی ، یا همان «نقشه‌یابی ژنتیکی هموزیگوسیتی»، استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد آیا والدین خویشاوند بوده‌اند یا نه. دانشمندان برای پی بردن به نحوه رابطه میان افراد، یک ابزار محاسباتی جدید برای غربالگری دی‌ان‌ای‌های باستانی طراحی کردند. این روش از روی بررسی زنجیره توارث مشخص می‌کند اجداد چقدر به لحاظ فامیلی با یکدیگر نزدیک بوده‌اند. از آن‌جا که کیفیت دی‌ان‌ای‌های به دست آمده از استخوان‌های انسان‌های ماقبل تاریخی ضعیف است، محققان با تکنیک جدید و با استفاده از کیفیت بالای دی‌ان‌ای‌های نسل‌های بعدی نقاط مفقود ژنوم‌ها را بازسازی و پر می‌کنند. هارالد رینگ باوئر از موسسه انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان و محقق ارشد این پروژه می‌گوید: «با استفاده از این تکنیک جدید ما می‌توانیم کار غربالگری ژنوم‌های باستانی را ۱۰ برابر موثرتر نسبت به گذشته انجام دهیم.» روش جدید علاوه بر شناسایی روابط خویشاوندان نزدیک، به محققان اجازه می‌دهد تا ارتباطات پیش‌زمینه‌ای در جوامع را نیز مطالعه کنند. پژوهشگران می‌گویند افزایش جمعیت جوامع باستانی و پدیده شهرنشینی که با انقلاب کشاورزی در ۱۰ هزار سال پیش همراه بود باعث تنوع رابطه‌ها و زوال بیشتر ازدواج‌های فامیلی شده است. چرا که این ازدواج‌ها پیش از آن اکثرا در جوامع کوچک با افراد محدود و بین نزدیکان رواج داشته است. نتایج تحقیق تازه در نشریه علمی «ارتباطات نیچر» منتشر شده است.
 12. نخستین سفر فضایی اسپیس ایکس با چهار فضانورد کاملا آماتور شرکت اسپیس ایکس شامگاه چهارشنبه نخستین گروه از سرنشینانی را راهی مدار زمین کرد که همگی «فضانوردان آماتور» به‌شمار می‌روند. پرتاب اخیر فضاپیمای «اسپیس ایکس» در پروژه‌ای که با توجه ۴ سرنشینش « الهامبخش۴ » نام گرفته، آغازگر دورانی تازه در گردگشری فضایی به‌شمار می‌رود. سرنشینان این سفر سه روزه به مدار زمین عبارتند از؛ جرد ایزاکمن، میلیاردر ۳۸ ساله و کاپیتان سفر، هیلی آرسنو ۲۹ ساله‌، دستیار پزشک، کریس سمبروسکی۴۲ ساله، مهندس کامپیوتر، سیان پراکتور ۵۱ ساله، خلبان و معلم دبیرستان. از راست هیلی آرسنو، سیان پراکتور، ایلان ماسک، جرد ایزاکمن و کریس سیمبروسکیآسیوشیتد پرس جرد ایزاکمن که هزینه این سفر را تأمین کرده، خلبانی کارآزموده است و خود مدیریت پرواز را برعهده دارد. او همچنین عواید سرمایه‌گذاری برای این سفر فضایی را به یک مرکز پژوهش و درمان کودکان اختصاص داده است. هیلی آرسنو، زن جوانی که در کودکی به سرطان مبتلا بوده اکنون جوانترین آمریکایی است که راهی فضا می‌شود و همچنین نخستین کسی است که با داشتن پروتز در یکی از اعضای بدن (پلاتین در استخوان پا) به فضا سفر می‌کند. گردشگران فضای پیش از این همواره در کنار فضانوردان حرفه‌ای به فضا رفته بودند. شرکت‌های «ویرجین گلاکتیک» متعلق به ریچارد برانسون، خیرّ و ثروتمند بریتانیایی و «بلو اوریجین» متعلق جف بزوس، مالک شرکت آمازون، نیز در حال برنامه‌ریزی برای فرستادن گردشگران به مرز مدار زمین هستند.
 13. گوریل‌های ماده نوزادان مرده‌شان را «برای سوگواری» با خود حمل می‌کنند نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که گوریل‌های ماده با حمل نوزادان مرده خود برای چندین روز «نوعی از اندوه و سوگواری» را به نمایش می‌گذارند. حمل نوزادان مرده تا کنون در چندین گونه پستاندار گزارش شده است، با این حال هنوز تحقیقات کمی در مورد رفتار حیوانات در مواجهه با مرگ انجام گرفته و از آنجا که به نظر نمی‌رسد این کار هیچگونه مزیت تکاملی داشته باشد سال‌هاست فکر دانشمندان را به خود مشغول کرده است. اکنون محققان در بریتانیا می‌گویند سرنخ‌هایی در مورد سوگواری در نخستی‌سانان (از راسته‌های پستانداران شامل میمون‌ها و انسان‌ها) به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد این جانوران با گذشت زمان می‌توانند مفهوم مرگ را درک کنند. در مطالعه جدید که توسط پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن انجام گرفته، واکنش ۴۰۰ نخستی‌سان به مرگ نوزادشان بررسی شده است. محققان می‌گویند از این تعداد در ۴۰ مورد مادر جسد نوزاد را برداشته و برای چندین روز آن‌ را با خود حمل کرده‌ است. یافته‌‌ها نشان می‌دهد که این رفتار در میان نخستی‌سانان از جمله برخی از میمون‌های بزرگ نظیر گوریل‌ها، شامپانزه‌ها، ماکاک‌ها و بابون‌ها بسیار رایج بوده است. مسئله‌ای که نشانگر انتقال این رفتار طی میلیون‌ها سال است. الیزا فرناندز فویو از کالج دانشگاهی لندن و از دست‌اندرکاران این پژوهش می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم این رفتار تقریباً در همه نخستی‌سان‌ها (پس از جدا شدن از گونه‌های جانوری لوریس و لمورها) ایجاد شده و احتمالاً در انسان‌های اولیه نیز وجود داشته است.» او افزود: «با تکامل «کپی‌ها» (شامل اورانگوتان‌ها، گوریل‌ها و شامپانزه‌ها) و جدا شدن دسته میمون‌ها از انسان‌ها احتمالاً نحوه سوگواری آن‌ها نیز متفاوت شده است.» دانشمندان در تحقیق خود دریافتد که سه عامل می‌تواند در اینکه آیا گوریل مادر نوزاد مرده‌اش را با خود حمل کند تاثیرگذار باشد. اولین مورد سن مادران بود؛ گوریل‌های ماده جوان‌تر بیشتر احتمال داشت که این رفتار را از خود نشان دهند. دانشمندان مورد دوم را نحوه مرگ نوزادان می‌دانند؛ اگر این حیوانات نوزادشان در اثر یک حادثه از دست داده بودند، مانند حمله شکارچیان، احتمال حمل آن‌ها کمتر از زمانی بود که نوزادشان بر اثر بیماری یا مرده‌زایی از دست رفته بود. سومین مورد اما سن نوزادان بود؛ هرچه سن آ‌ن‌ها در هنگام مرگ بیشتر بود، احتمال حمل جسد آنان توسط مادرشان بالاتر می‌رفت. الکسیا کارتر، استاد انسان‌شناسی تکاملی در کالج دانشگاهی لندن، می‌گوید فرضیه می‌تواند این باشد که گوریل‌ها در مورد مرگ به شیوه‌ای «مشابه انسان‌ها» فکر می‌کنند. این در حالی است که هنوز دانشمندان دقیقا نمی‌دانند حیوانات چگونه مسئله مرگ را می‌فهمند. محققان بریتانیایی می‌گویند فرضیه این است که هرچه نخستی‌ها بزرگتر باشند، بیشتر احتمال دارد یاد بگیرند که بی‌حرکت ماندن نوزاد به معنای مرگ نوزاد است. بی‌حرکت ماندن برای مدت طولانی یکی از رفتارهایی است که انسان می‌تواند با مشاهده آن پی ببرد که انسان دیگر از بین رفته است. با این حال این مطلب برای حیوانات هنوز ثابت نشده است. دانشمندان همچنین احتمال می‌دهند که اگر حادثه منجر به مرگ نوزاد منجر به ترسیدن مادر شود، این وحشت تمایل او برای نگه داشتن نوزاد را نیز از بین می‌برد. دکتر فرناندز فویو با بیان اینکه «هرچه نوزاد کوچکتر باشد، پیوند مادر و کودک نیز قوی‌تر است»، می‌گوید: «این عامل ممکن است سبب شود گوریل‌های ماده نتوانند این رابطه عاطفی را فوراً قطع کنند. امری که باعث می‌شود مادران آن‌ها را بیشتر حمل کنند.» محققان می‌گویند یافته‌های جدید سرنخ‌هایی از تکامل احساسات به دست می‌دهند، با این حال درک بیشتر این رفتارها به مطالعات گسترده‌تری نیاز دارد. نتایج یافته‌های جدید در ژورنال «علوم بیولوژیکی» انجمن سلطنتی بریتانیا منتشر شده است.
 14. شترهای حجاری‌شده در عربستان، قدیمی‌تر از اهرام مصر و استون‌هنج بریتانیا پژوهشی تازه نشان می‌دهد که شترهای حجاری‌شده‌ای که پیشتر در عربستان سعودی کشف شده بودند عمری میان ۷ تا ۸ هزار سال دارند. مطابق گزارش اخیرا «نشریه علوم باستان‌شناسی»، نقوشی که بر صخره‌های الجوف شمال عربستان کنده‌کاری شده‌‌اند تا امروز کهن‌ترین اشکال حجاری‌شده از حیوانات در دنیا به شمار می‌روند و به زمانی پیش از اهرام مصر و سازهٔ استون‌هنج در بریتانیا برمی‌گردند. به گفته دانشمندان، عربستان در آن دوران طبیعتی کاملا متفاوت داشته و از دشتهای سبز و دریاچه‌های پراکنده برخوردار بوده است. در میان نقوش الجوف علاوه بر شتر حیوانات دیگری نظیر الاغ نیز دیده می‌شوند که همگی در ابعاد واقعی حجاری شده‌اند. هنوز منظور از ساخت این آثار بر دانشمندان روشن نیست اما آنان به دشواری انجام چنین کاری در آن دوران اشاره کرده‌اند. در زمان کشف این آثار در سال ۲۰۱۸ عمر آنها، به‌خاطر شباهت‌شان به آثار شهر پترا در اردن، حدود ۲ هزار سال برآورد می‌شد، اما تعیین دقیق عمر حجاری برای پژوهشگران چالشی دشوار است، چراکه در آنها، برخلاف دیوارنگاره‌های غار، هیچگونه عنصر ارگانیکی موجود نیست. به گفتهٔ پژوهشگران پیکان‌های عصر نوسنگی، و نیز تاریخ‌گذاری رادیو کربن نشان می‌دهد که این آثار متعلق به ۵۲۰۰ تا ۵۶۰۰ سال پیش از میلاد هستند و همچنین میزان فلزاتی نظیر منگنز و آهن در سطح رویی سنگ‌ها با این تاریخ همخوانی دارد. پژوهش اخیر با حمایت وزارت فرهنگ عربستان، موسسه علوم و تاریخ بشری ماکس‌پلانک، و مرکز ملی علوم فرانسه انجام شده است.
 15. مکمل‌های موثر در بهبود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام‌مند، مواد غذایی و مکمل‌های موثر در کاهش التهابات ناشی از سندروم تخمدان پلی‌کیستیک را معرفی کردند. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) جزو اختلالات غدد درون‌ریز، در زنانی است که در سنین باروری قرار دارند. این بیماری با افزایش سطح هورمون‌های مردانه یا آندروژن‌ها، التهاب، عدم تخمک‌گذاری، اختلالات متابولیک مانند چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت نوع دو و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی همراه است. همچنین آکنه، ریزش مو و پرمویی یا هیرسوتیسم، از نشانگان بارز سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند. عادات غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان PCOS ایفا می‌کند. از گذشته رژیم‌های غذایی با حداقل قند ساده، مصرف بالای فیبر، افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن و نیز جلوگیری از افزایش وزن به‌عنوان مداخلات سبک زندگی، در این بیماری مطرح بوده‌اند. پژوهشگران دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام‌مند، تاثیر تغذیه و رژیم غذایی را در کاهش التهابات سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، بررسی کردند. بر اساس کارآزمایی های بالینی که در پنج سال گذشته صورت گرفته، مواد مغذی می‌توانند تاثیر به‌سزایی را به‌خصوص در کاهش شرایط التهابی در این بیماران بگذارند. سین‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها، سلنیوم و زینک از جمله ترکیباتی هستند که منجر به کاهش التهاب در بیماران مبتلا به PCOS می‌شوند. همچنین مکمل‌یاری توام مثل مکمل‌یاری توام ویتامین E و منیزیم و نیز زینک به همراه منیزیم در کاهش التهاب در این بیماران موثر است. اصلاح کمبود مواد مغذی همچون ویتامین D از گذشته در بیماران مبتلا به PCOS مورد توجه بوده است. علاوه بر آن مکمل یاری توام ویتامین D به همراه اسید های چرب امگا ۳ سبب کاهش شاخص‌های التهابی در این بیماران می‌شود. بر همین اساس؛ این پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند در کنار تشویق بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیسیتیک به مصرف مواد غذایی غنی از ترکیبات نام برده، از مکمل یاری با این ترکیبات برای کاهش التهاب در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استفاده کرد، تا با کاهش شرایط التهابی در این بیماران شرایط دیگری همچون مقاومت به انسولین نیز بهبود پیدا کند. نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی نظام مند نقش مداخلات مبتنی بر تغذیه و رژیم غذایی بر شاخص های التهابی در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و مروارید نورمحمدی و غزاله اسلامیان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
×
×
 • اضافه کردن...